Nowe rozwiązania dla systemów automatyki przemysłowej i PLC w ofercie sklepu Conrad

Wachendorff, jeden z najbardziej znanych dostawców elementów automatyki przemysłowej, posiada w swej ofercie urządzenia I/O (wejść/wyjść) dające możliwość rozszerzenia ilości portów na wszystkich magistralach przemysłowych, takich jak  DeviceNet, PROFIBUS, CANopen, CC-Link i inne.  Dostępne w Conrad Electronic moduły wejść i wyjść – oprócz stabilnej pracy i dużej wytrzymałości – cechują się niewielkimi rozmiarami. Wszystkie zaprojektowano po to, aby urządzenia sterujące nie rozrastały się do rozmiarów powodujących wzrost kosztów samej instalacji. Wszystkie moduły zostały stworzone z myślą o tworzeniu systemów o kompaktowych rozmiarach oraz innowacyjnych funkcjonalnościach.

Wśród najnowszych urządzeń znajdują się moduły z serii S zaprojektowane w oparciu o trzy podstawowe założenia: wysoka stabilność, wygodne użytkowanie i ekonomiczna instalacja. Każdy moduł jest projektowany z myślą o pracującym z zaawansowanymi podzespołami użytkowniku i jego potrzebach.

Zamierzony cel udało się osiągnąć głównie za sprawą zastosowania nowatorskiego rozwiązania RTB (Removable Terminal Block – Odłączalny Blok Zacisków). Rozwiązanie to daje możliwość  znacznej oszczędności przestrzeni. Dodatkowo Odłączane Bloki Zacisków ułatwiają optymalizację oraz zarządzanie połączeniami, gdyż moduł zacisków jest znacznie mniejszy niż w produktach konkurencji. Dzięki temu odłączanie i dokonywanie niezbędnych modyfikacji nie sprawia problemów.

Cały system jest zbudowany z trzech prostych modułów:

  • Adapter sieci – urządzenie rozpoznające sygnał magistrali,
  • Moduł I/O – odpowiedzialny za udostępnienie portów wejścia np.: dla czujników i innych elementów oraz portów wyjścia dla m.in.  urządzeń wykonawczych,
  • Moduł końcowy, który zabezpiecza układ mechanicznie.

Jednym z przykładowych urządzeń jest moduł magistrali MODBUS TCP/IP NA9189, który ustawiony jako Slave, sprawia, że możliwe jest połączenie między systemami FnIO i Modbus TCP/IP. Moduły I/O w trybie automatycznym wykrywają węzły magistrali, tworząc obraz procesu lokalnego. Kolejność analogowych modułów rozszerzających (wymiana danych – word by word) i modułów cyfrowych (wymiana danych – bit by bit), jest dowolna i może być mieszana. Wewnętrzny obraz procesu na module NA9189 przechowywany jest, poprzez sieć Modbus TCP/IP, w pamięci własnej kontrolerów. Dzięki podziałowi obrazu procesu w obszarze danych wejściowych i wyjściowych, dane procesowe są odczytywane z magistrali MODBUS, następnie przetwarzane na wyjściach sterujących i wyjściach danych procesowych za pośrednictwem magistrali MODBUS.

Obraz procesu jest tworzony automatycznie i generowany w kolejności występowania gniazd modułów rozszerzeń. W przypadku wymiany danych w systemie bitowym w cyfrowym module rozszerzającym następuje podsumowanie przepustowości w stosunku do danych analogowych. Jeśli nastąpi przekroczenie liczby cyfrowych I/O 8 bitów, kolejny bit jest przejmowany przez kolejny moduł magistrali.

O autorze