Scheme-it – bezpłatne narzędzie do rysowania schematów systemów elektronicznych

Firma Digi-Key ma w swojej ofercie dostępne przez www, bezpłatne narzędzie do rysowania schematów układów elektronicznych, nazwane Scheme-it. Przy okazji niedawno wprowadzonych do niego zmian, warto przybliżyć jego funkcjonalność i możliwości.

Scheme-it zostało stworzone we współpracy z firmą Aspen Labs LLC, która zajmuje się badaniem potrzeb inżynierów oraz działalnością medialną. Program pozwala tworzyć schematy systemów elektronicznych na czterech poziomach – blokowym, systemowym, schematu elektrycznego i ikon.

Narzędzie wyposażone jest w bibliotekę obejmującą ponad 700 rodzajów elementów i ma dostęp do bazy ponad 4 milionów komponentów dostępnych w katalogu Digi-Key, także z możliwością zamówienia ich. Daje też bezpośredni dostęp do pomocy technicznej firmy Digi-Key, skąd uzyskać można informacje ułatwiające dobór elementów i układów. Scheme-it wyposażone jest też w narzędzie zarządzające kosztem projektu, czyli tzw. BOM (Bill of Materials).

Utworzone projekty można zachować dla siebie, upublicznić, rozsyłać za pomocą adresu URL, a także zagnieżdżać na stronach internetowych, na blogach i w emailach. Schematy eksportować można do formatów PDF i PNG.

Jak chwali się Digi-Key, Scheme-it jest bardzo popularny – za jego pomocą utworzonych zostało ponad 30 tysięcy projektów, a liczba odwiedzin strony w ciągu miesiąca wynosi średnio 42 tysiące. Firma nie poprzestała jednak na tym i w chwili obecnej przeprowadza integrację narzędzia z oznaczeniami, rozwiązaniami i projektami referencyjnymi różnych producentów. Poszerzona funkcjonalność jest już częściowo dostępna dla użytkowników i zapowiadane jest jej ciągłe rozbudowywanie.

Narzędzie można przetestować pod adresem. Jest ono bezpłatne, ale do wykorzystania pełni jego możliwości konieczna jest rejestracja. Lista nowości najnowszej wersji programu dostępna jest tutaj.

O autorze