LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Aktualności

Toshiba prezentuje mikrokontroler z dwoma rdzeniami ARM Cortex-M4

Firma Toshiba Electronics powiększyła swoją ofertę mikrokontrolerów TX04 o model TMPM411F20XBG. Jest to układ w którym zintegrowano dwa rdzenie ARM Cortex-M4F. Nowy mikrokontroler przeznaczony jest do zastosowania przede wszystkim w inteligentnych licznikach mediów. Rozwiązanie firmy Toshiba pozwala przy wykorzystaniu jednego układu realizować pomiar zużycia energii elektrycznej, komunikację oraz obsługę różnego typu czujników.

Typowe inteligentne liczniki zawierają oddzielny mikrokontroler odpowiedzialny za wyznaczanie wartości mocy elektrycznej, przesyłanie danych i obsługę wyświetlacza. Dzięki zintegrowaniu tych funkcji w jednym układzie, TMPM411F20XBG pozwala kontrolować obliczanie zużycia mocy i komunikację niezależnie, a jednocześnie zmniejsza rozmiar płytki drukowanej urządzenia.

Jak podaje firma IBISWorld zajmująca się badaniem rynku, przemysł wytwarzający inteligentne liczniki rósł w ostatnich pięciu latach. W roku 2014 przewidywany jest wzrost wartości wyprodukowanych mierników w Stanach o 17,7%, dzięki czemu osiągnie on wartość 1,5 miliarda dolarów. Rząd USA przeznaczył kolejne 3,4 miliarda dolarów na modernizację sieci energetycznej, co również przekłada się na wzrost popytu na inteligentne mierniki.

TMPM411F20XBG pracuje z maksymalną częstotliwością zegara 80 MHz. Mikrokontroler dysponuje wewnętrzną pamięć Flash o rozmiarze 2 MB oraz SRAM o pojemności 290 kB. Układ wyposażony jest w moduł DMA (34 kanały), dwa 12-bitowe przetworniki analogowo-cyfrowe (9 kanałów), interfejsy UART/SIO (6), I2C (2), 16-bitowe liczniki, zegar RTC oraz kontroler LCD. Całość mieści się w obudowie VFBGA193 o wymiarach 14 x 14 mm. Więcej informacji o produkcie można znaleźć tutaj.

Autor: Toshiba