Wzrost na rynku liczników energii

Jak podaje spółka Apator, rynek komunalnych liczników energii utrzymuje się na stałym poziomie z niewielką tendencją wzrostową. Obecnie odbywają się niewielkie przetargi na tzw. inteligentne mierniki i infrastrukturę AMI (zaawansowane systemy pomiarowe). W gdańskiej Enerdze trwa III etap wdrożenia, projekt Smart City Wrocław jest realizowany przez firmę Tauron Dystrybucja, natomiast w Łodzi i Białymstoku trwają dostawy inteligentnych liczników i koncentratorów przez firmę PGE Dystrybucja.

W ocenie firmy Apator sektor pomiarowy w Polsce czeka na ogłoszenie specyfikacji technicznej, a także na zatwierdzenia harmonogramu wdrożeń wymienionych systemów. Od początku roku 2014 trwają konsultacje społeczne dla specyfikacji polskiego smart meteringu (SIWZ). Oczekiwane zatwierdzenie tej specyfikacji w trzecim kwartale 2014 pozwoliłoby uruchomienie dużych przetargów na inteligentne mierniki.

Tendencje w Europie są odmienne, na początku roku w krajach wysokorozwiniętych zaobserwowano ożywienie rynku. UE planuje osiągnąć 17% penetracji rynku inteligentnymi miernikami w roku 2018.

O autorze