Inteligentne okulary Lumus

 

Firma Lumus, wykorzystując układ OMAP oparty o rozwiązanie typu System-on-Module Variscite zaprojektowała ciekawe, inteligentne okulary. Wyświetlają one kolorowy obraz VGA na szkle i są samodzielnym, w pełni programowalnym urządzeniem, pracującym pod kontrolą systemu Android.

Trudno tu oczywiście uniknąć porównań z konkurencyjnym produktem Google. Przy projektowaniu DK-40 lepiej, niż w przypadku Google Glass, wzięto pod uwagę możliwość łączenia elektroniki ze szkłami korekcyjnymi – obraz jest wyświetlany za pomocą wyświetlacza LCOS bezpośrednio na prawym szkle, zajmuje 25 stopni pola widzenia (w odróżnieniu od 15 stopni w Glass), a DK-40 od zwykłych okularów odróżnia tylko moduł zamontowany po prawej stronie oprawek.

Jeśli chodzi o technikalia, to sercem DK-40 jest dwurdzeniowy układ OMAP4460 z rdzeniami ARM Cortex-A9 i wbudowanym akceleratorem graficznym PowerVR SGX540. Układ oparty jest o SoM firmy Variscite nazwany DART-4460, ale wkład tej firmy w rozwój projektu obejmował też projekt płytki drukowanej, a także opracowanie oprogramowania BSP oraz integrację sterowników peryferiów. Okulary wyposażone są w moduł Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth LE, USB OTG, trójosiowe żyroskop i akcelerometr oraz wyjście i wejście audio.

Podstawowe przyciski sterujące zlokalizowane są na spodniej części modułu, który wyposażony jest też w 5-megapikselową kamerę CMOS, ale urządzeniem można też sterować zdalnie z poziomu dedykowanej aplikacji androidowej. Okulary są jednak w pełni autonomicznym urządzeniem, na którym można uruchomić system Android, zasilanym z wewnętrznej baterii LiPO, która pozwala na około 4 godziny pracy, choć zależy to oczywiście od uruchamianych aplikacji.

DK-40 zostały zaprezentowane po raz pierwszy w formie prototypu jeszcze w 2012 roku, a na tegorocznych targach CES pojawiła się wersja deweloperska. Na chwilę obecną okulary nie są dostępne dla szerszej publiki, a jedynie dla partnerów firmy Lumus, co ma się przyczynić do rozbudowy oferty dostępnych dla nich aplikacji. Firma twierdzi jednak, że pierwsza tura dostaw, która odbyła się w marcu spotkała się z tak dużym zainteresowaniem, że rozważana jest następna dostawa, prawdopodobnie o większym zasięgu, która miałaby się odbyć pod koniec 2014 roku.

Rzeczywiste zdjęcia okularów można znaleźć w artykule zamieszonym na portalu SlashGear.

Dystrybutorem produktów Variscite – firmy współtworzącej przedstawione okulary – jest Soyter Sp. z o.o., Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.

O autorze