STM32F7: nowa rodzina mikrokontrolerów z rdzeniem Cortex-M7

24 września firma ARM poinformowała o nowym rdzeniu Cortex-M7 – jednostce o najwyższej mocy obliczeniowej spośród wszystkich w rodzinie Cortex-M. Tego samego dnia firma ST Microelectronics wprowadziła do swojej oferty pierwsze na rynku mikrokontrolery z tym rdzeniem. Otrzymały one nazwę STM32 F7.

To co wyróżnia mikrokontrolery STM32 F7 to przede wszystkim duża moc obliczeniowa. W warunkach taktowania z częstotliwością maksymalną 200 MHz układy uzyskują w teście wydajności obliczeniowej wynik 428 DMIPS (1000 punktów w teście CoreMark). Dla porównania dotychczasowy lider wśród STM32 – seria STM32 F4 z rdzeniem Cortex-M4 – osiąga wynik 225 DMIPS (608 punktów CoreMark) dla częstotliwości maksymalnej wynoszącej 180 MHz.

Co istotne, według zapewnień producenta duża moc obliczeniowa mikrokontrolerów STM32 F7 nie wpłynęła na pogorszenie ich energooszczędności w porównaniu z układami STM32 F4. Jest to mianowicie 7 punktów CoreMark na MHz w trybie Run mode, 120 uA w trybie STOP mode z podtrzymaniem zawartości pamięci SRAM, 1.7 uA w trybie STANDBY oraz 0.1 uA w trybie VBAT.

W mikrokontrolerach STM32 F7 zintegrowano liczne peryferia. Jest to między innymi akcelerator Chrom-ART, kontroler LCD, interfejsy komunikacyjne (SPI, I2C, UART, I2S, CAN, USB, Ethernet), interfejs do kamery i karty pamięci, przetworniki A/C i C/A, moduł DMA, timery i wiele innych zasobów.

Mikrokontrolery STM32 F7 dysponują – w zależności od modelu – pamięcią Flash o pojemności 512 kB lub 1 MB. Pamięć SRAM ma zawsze rozmiar 320 kB. Układy wyposażone są ponadto w pamięć cache L1.

Mikrokontrolery STM32 F7 są już dostępne w formie próbek. Układy oferowane są w czterech obudowach: LQFP, WLCSP, UFBGA i TFBGA. Więcej informacji można znaleźć na stronie www producenta.

Do pobrania

O autorze