LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Newsletter

Proszę czekać.

Dziękujemy za zgłoszenie!

Wstecz
Aktualności

Płytka do sterowania silnikami krokowymi dla platformy Nucleo

Firma STMicroelectronics wprowadziła do swojej oferty nową płytkę rozszerzeniową dla platformy Nucleo. Płytka otrzymana nazwę X-NUCLEO-IHM01A1 i pozwala na sterowanie silników krokowych.

Sercem płytki jest kontroler L6474. Układ wyposażony jest w podwójny mostek DMOS z tranzystorami mocy o niskiej rezystancji dren-źródło oraz zestaw przełączników, a także wbudowany czujnik prądu. Dzięki zastosowaniu trybu adaptacyjnego spadku (adaptive decay), L6474 pozwala na sterowanie z rozdzielczością do 1/16, a oprócz tego daje też możliwość programowania współczynnika slew-rate tranzystorów. Układ może pracować z napięciem od 8 do 45 V, a maksymalny prąd wyjściowy wynosi 7 A lub 3 A RMS.

L6474 wyposażony jest w dwustopniowe zabezpieczenie termiczne, programowalne zabezpieczenie nadprądowe wszystkich tranzystorów MOS oraz ochronę przed spadkiem napięcia na magistrali, dzięki czemu sprawdzi się w wymagających zastosowaniach. Wszystkie rejestry danych (odpowiadające za wartość prądu, punkt krytyczny zabezpieczenia prądowego, czas martwy itd.) są ustawiane za pośrednictwem interfejsu SPI.

Płytka X-NUCLEO-IHM01A1 jest kompatybilna ze złączem Arduino UNO R3 i pozwala na przyłączanie kolejnych płytek, pozwalając na sterowanie maksymalnie trzema silnikami przy pomocy jednego zestawu podstawowego Nucleo.

Warto przy okazji wspomnieć, że asortyment płytek zgodnych z systemem Nucleo wciąż rośnie i obejmuje już 16 modeli o potwierdzonej zgodności oraz 4, które są obecnie badane pod tym kątem. Można wśród nich znaleźć głównie moduły wyświetlaczy, komunikacyjne, czujnikowe, zasilające oraz sterowniki silników.

Polski portal branżowy dedykowany zagadnieniom elektroniki. Przeznaczony jest dla inżynierów i konstruktorów, projektantów hardware i programistów oraz dla studentów uczelni technicznych i miłośników elektroniki. Zaglądają tu właściciele startupów, dyrektorzy działów R&D, zarządzający średniego szczebla i prezesi dużych przedsiębiorstw. Oprócz artykułów technicznych, czytelnik znajdzie tu porady i pełne kursy przedmiotowe, informacje o trendach w elektronice, a także oferty pracy. Przeczyta wywiady, przejrzy aktualności z branży w kraju i na świecie oraz zadeklaruje swój udział w wydarzeniach, szkoleniach i konferencjach. Mikrokontroler.pl pełni również rolę patrona medialnego imprez targowych, konkursów, hackathonów i seminariów. Zapraszamy do współpracy!