Płytka do sterowania silnikami krokowymi dla platformy Nucleo

Firma STMicroelectronics wprowadziła do swojej oferty nową płytkę rozszerzeniową dla platformy Nucleo. Płytka otrzymana nazwę X-NUCLEO-IHM01A1 i pozwala na sterowanie silników krokowych.

Sercem płytki jest kontroler L6474. Układ wyposażony jest w podwójny mostek DMOS z tranzystorami mocy o niskiej rezystancji dren-źródło oraz zestaw przełączników, a także wbudowany czujnik prądu. Dzięki zastosowaniu trybu adaptacyjnego spadku (adaptive decay), L6474 pozwala na sterowanie z rozdzielczością do 1/16, a oprócz tego daje też możliwość programowania współczynnika slew-rate tranzystorów. Układ może pracować z napięciem od 8 do 45 V, a maksymalny prąd wyjściowy wynosi 7 A lub 3 A RMS.

L6474 wyposażony jest w dwustopniowe zabezpieczenie termiczne, programowalne zabezpieczenie nadprądowe wszystkich tranzystorów MOS oraz ochronę przed spadkiem napięcia na magistrali, dzięki czemu sprawdzi się w wymagających zastosowaniach. Wszystkie rejestry danych (odpowiadające za wartość prądu, punkt krytyczny zabezpieczenia prądowego, czas martwy itd.) są ustawiane za pośrednictwem interfejsu SPI.

Płytka X-NUCLEO-IHM01A1 jest kompatybilna ze złączem Arduino UNO R3 i pozwala na przyłączanie kolejnych płytek, pozwalając na sterowanie maksymalnie trzema silnikami przy pomocy jednego zestawu podstawowego Nucleo.

Warto przy okazji wspomnieć, że asortyment płytek zgodnych z systemem Nucleo wciąż rośnie i obejmuje już 16 modeli o potwierdzonej zgodności oraz 4, które są obecnie badane pod tym kątem. Można wśród nich znaleźć głównie moduły wyświetlaczy, komunikacyjne, czujnikowe, zasilające oraz sterowniki silników.

O autorze