Atmel zapowiada mikrokontrolery z rdzeniem Cortex-M7

W ostatnich dniach świat obiegła informacja o nowym mikrokontrolerowym rdzeniu firmy ARM  – Cortex-M7 (pisaliśmy o nim tutaj). Pierwszymi nabywcami licencji umożliwiającej produkowanie mikrokontrolerów z tym rdzeniem są firmy STMicroelectronics, Freescale oraz Atmel. ST już w dniu premiery jednostki Cortex-M7 (24 września) zaprezentowało układy na niej oparte – rodzinę STM32 F7 (pisaliśmy niej tutaj). Kilka dni później (konkretnie 2 października na konferencji ARM TechCon 2014) pierwsze informacje o swoich mikrokontrolerach bazujących na rdzeniu Cortex-M7 udostępniła firma Atmel.

Co zatem wiadomo już o nowym mikrokontrolerach firmy Atmel? Układy będą pracowały z częstotliwością maksymalną 300 MHz (jest to o 100 MHz więcej niż w przypadku układów ST) i będą dysponowały zintegrowaną pamięcią Flash do 2 MB (o 1 MB więcej niż u ST) i SRAM do 384 kB (o 64 kB więcej niż w przypadku ST). Cała rodzina mikrokontrolerów zostanie podzielona na trzy grupy: general purpose, connectivity, automotive-qualified. Układy będą wyposażone w kontrolery interfejsów komunikacyjnych: USB high-speed On-the-Go, Ethernet MAC 10/100 i CAN-FD.

Oprogramowanie dla nowych mikrokontrolerów będzie można tworzyć korzystając ze standardowego środowiska programistycznego firmy Atmel – Atmel Studio. Programowanie i debugowanie układów będzie możliwe przy użyciu narzędzia Atmel ICE. Inne planowane dla układów z rdzeniem Cortex-M7 narzędzia to płytki uruchomieniowe z serii Xplained.

Nie jest niestety na tą chwilę znana nazwa nowej rodziny mikrokontrolerów firmy Atmel. Próżno też szukać informacji o tych układach na stronie internetowej producenta.

Firma Atmel poinformowała, że układy są już dostarczane w formie próbek do wybranych klientów. Próbki dla wszystkich klientów oraz płytki uruchomieniowe będą dostępne w pierwszym kwartale 2015 r.

 

O autorze