Płytki zapewniające obsługę kart SIM w urządzeniach Raspberry Pi i Arduino

Firma RS Components (RS) przyjmuje zamówienia na nowe płytki rozwojowe SparqEE, zaprojektowane w celu umożliwienia bezproblemowej łączności z systemem telefonii komórkowej oraz dostępu do Internetu dla urządzeń Raspberry Pi oraz Arduino. 

RS oferuje łącznie siedem płytek SparqEE, w tym także CELLv1.0 — niewielką płytkę rozwojową, która wprowadza chipset 2G+3G, zapewniając tym samym łączność bezprzewodową na całym świecie. Oznacza to, że moduł CELLv1.0 będzie korzystał przede wszystkim z sieci 3G i przechodził w tryb korzystania z sieci 2G, gdy 3G nie będzie dostępna. Dodatkowym atutem są niewielkie wymiary modułu CELLv1.0 — zaledwie 36 x 42 x 7 mm. Jest to obecnie najmniejszy dostępny na rynku moduł łączności z systemem telefonii komórkowej.

Każda płytka SparqEE Cellv1.0 jest dostarczana przez RS w zestawie z kartą SIM 3G, która zapewnia zasięg na całym świecie. Użytkownicy będą mogli logować się do strony internetowej i skorzystać z karty kredytowej, aby kupić pakiet danych lub ustalić bezpośredni limit dla bieżącego zużycia danych. Zwiększony zasięg, który zapewnia komunikacja komórkowa, rozwija przed programistami szereg potencjalnych zastosowań oraz stanowi doskonałe rozwiązanie dla projektów typu „small data”, które muszą funkcjonować na bardzo dużych odległościach, potencjalnie nawet między państwami lub kontynentami. Poszczególne projekty będą najprawdopodobniej opierały się na wykorzystaniu czujników i charakteryzowały niewielką szerokością pasma danych. W ramach tych projektów będą przesyłane przez Internet niewielkie ilości danych.

W celu zapewnienia zgodności nowa gama zawiera także płytki nakładki — ShieldRv1.0 i ShieldAv1.0, które łączą bez zbędnego okablowania moduł CELLv1.0 odpowiednio z płytkami Raspberry Pi i Arduino. Dodatkowo dołączone są płytki stykowe dla czterech pozostałych płytek SparqEE, na wypadek gdyby użytkownik wolał podłączyć którąkolwiek z tych płytek bezpośrednio do nakładki.

Cztery pozostałe płytki to: płytka odbiornika GPSv1.0 z modułem GPS Antenova M10478 opartym na chipsecie SiRFstarIV 9333 GPS; płytka POWERv1.0, która przekształca niestabilizowane napięcie na napięcie zasilania rzędu +5 V i +3,3 V, które wymagane jest przez większość wbudowanych systemów rozwojowych; płytka RELAYv1.0, która zawiera przekaźnik o szerokiej gamie napięć wejściowych do sterowania urządzeniami o wysokim natężeniu i napięciu; oraz płytka ACCELv1.0, która zawiera trójosiowy akcelerometr ADXL345 dla urządzeń analogowych o szerokim zakresie napięć wejściowych.

Moduł CELLv1.0 został zaprojektowany do obsługi częstotliwości WCDMA/HSDPA 2100/1900/900 MHz, zapewniając 384 Kbps lub DL3.6 Mbps HSDPA i GSM/GPRS/EDGE 850/900/1800/1900 MHz. Opcje łączności przewodowej obejmują interfejs szeregowy UART (3,3 V lub 5 V) oraz interfejs USB 2.0. Specyfikacja elektryczna: napięcie wejściowe w zakresie od +3,7 V do +5 V, zasilanie poprzez kabel USB lub złącze; natężenie w trybie czuwania poniżej 5 mA, zazwyczaj poniżej 75 mA w trybie aktywności (wyłączając usługi), i poniżej 500 mA (podczas pracy) oraz maks. 2,3 A. Sterowniki i oprogramowanie dla systemów Windows, Linux i Android dostępne są za pośrednictwem ZTE.

Płytki SparqEE można zamawiać w RS na całym świecie, dostawy rozpoczną się jesienią 2014.

O autorze