LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Aktualności

Firma Maxim Integrated prezentuje projekt referencyjny ultradźwiękowego licznika wody i ciepła


 

Firma Maxim Integrated przygotowała projekt referencyjny ultradźwiękowego miernika przepływu wody. Urządzenie wykonane według tego projektu (jego oznaczenie to MAXREFDES70#) może według zapewnień producenta pracować przez 20 lat na jednej baterii typu A.

Tradycyjne mechaniczne mierniki przepływu mierzą zużycie wody i ciepła za pomocą ruchomych kół, które łatwo tracą kalibrację z powodu tarcia i zanieczyszczeń. Powoduje to niedokładne odczyty i częste, kosztowne naprawy lub prace konserwacyjne.

Ultradźwiękowy miernik przepływu MAXREFDES70# stanowi nowoczesną alternatywę dla starych rozwiązań. Miernik ten jest około 10 razy bardziej dokładny, niż mierniki mechaniczne i jednocześnie około 4 razy bardziej dokładny, niż dotychczas dostępne rozwiązania o podobnym charakterze. Tak dokładne pomiary są możliwe bez wykorzystania dużych baterii – miernik jest w stanie pracować na baterii typu A nawet 20 lat. Rozwiązanie firmy Maxim Integrated potrafi wykonać pomiar przepływu na poziomie zaledwie pół litra na minutę z dokładnością poniżej 1%. Impulsy ultradźwiękowe można dostosować do warunków przepływu, zmieniając ich częstotliwość. Miernik pozwala wykryć nawet najmniejsze wycieki, co jest niemożliwe w przypadku mierników mechanicznych. Brak ruchomych części sprawia, że miernik MAXREFDES70# jest bardzo odporny na zanieczyszczenia, wolniej ulega zużyciu i praktycznie nie wymaga konserwacji. System zapewnia najdłuższy czas pracy i największą dostępną dokładność danych.

MAXREFDES70# opiera się na nowym przetworniku czas-cyfra (time-to-digital converter) MAX35101 z analogowym układem wejściowym (AFE – analog front-end), który mierzy odstęp między nadaniem a odbiorem impulsów ultradźwiękowych. Układ obsługuje wartości przepływu poniżej 30 litrów na godzinę i cechuje się wysoką dokładnością konwersji czasu równą 20 ps. Innym istotnym podzespołem licznika wody jest energooszczędny mikrokontroler EFM32ZG110 z rdzeniem ARM Cortex-M0+ firmy Silicon Labs.

Projekt referencyjny cechuje się łatwością implementacji. Schematy obwodów i płytki oraz oprogramowanie producenta są bezpłatnie dostępne i można je dostosować do własnych potrzeb. Dostępny jest też zestaw demonstracyjny.

Więcej informacji można znaleźć tutaj