Mikrokontrolery FT51 i FT900 – sposób FTDI na nowe segmenty rynku podzespołów

FTDI (Future Technology Devices International) to założona w marcu 1992 roku przez Freda Darta szkocka firma zorientowana na rozwiązania półprzewodnikowe. Początkowo produktami tej spółki były układy scalone do płyt głównych komputerów osobistych wytwarzanych przez firmę IBM. W późniejszym okresie inżynierowie z FTDI skupili się na opracowywaniu układów interfejsowych – tak zwanych mostów serial-USB. Był to przysłowiowy strzał w dziesiątkę, gdyż w dobie powszechności interfejsu USB we wszelkiej maści urządzeniach elektronicznych układy firmy FTDI pozwalały w łatwy sposób (bez konieczności znania standardu USB i jego programowej implementacji) dodać interfejs USB do projektowanego systemu. Pierwszym tego typu rozwiązaniem firmy był układ FT232. To właśnie dzięki temu kultowemu obecnie układowi producent zaistniał w świadomości szerokiej rzeszy inżynierów elektroników na świecie i pozwolił wypłynąć firmie na szerokie wody. Po sukcesie, jakim było opracowanie układu FT232, firma konsekwentnie poszerzała swoją ofertę produktową wprowadzając do niej kolejne układy interfejsowe w tym FT31x, Vinculum, FT12x i FT-X. W 2013 roku FTDI powiększyło swoje portfolio produktów o zupełnie nowy układ – FT800, zwany potocznie jako EVE (Embedded Video Engine).

 

Rozwiązanie to przeznaczone jest do zastosowania w systemach HMI (Human-Machine Interface) integrując w jednej obudowie kontrolery dla trzech technologii interfejsu użytkownika – dotykowej, wizualnej i audio. Rok 2014 będzie dla FTDI jeszcze bardziej przełomowy. Firma postanowiła wkroczyć do zupełnie nowej dla siebie dziedziny rozwiązań elektronicznych, jaką są mikrokontrolery i to od razu z dużym przytupem, gdyż zaprezentowała układy zarówno 8-, jak też 32-bitowe. Są to odpowiednio rodziny FT51 oraz FT900, które producent potocznie nazywa Application Oriented Controllers (AOC). Czy w branży, w której konkurują ze sobą tacy potentaci jak Atmel, Freescale, STMicroelectronics, Renesas, Silicon Labs, NXP, Microchip, Texas Instruments, Infineon i liczna rzesza mniejszych graczy, firma z „zewnątrz” może odnieść sukces?

 

 

Rys. 1. Grupy produktów w ofercie firmy FTDI: USB (układy interfejsowe USB-serial), Display (układy Eve dla aplikacji HMI) oraz MCU (8- i 32-bitowe mikrokontrolery) [1]

 

 

 

O autorze