Pasywne, cyfrowe czujniki podczerwieni Panasonic

Firma Panasonic ma w ofercie piroelektryczne pasywne czujniki podczerwieni, które można zastosować np. do realizacji fotokomórek. Czujniki serii EKMB i EKMC oprócz elementu detektującego mają na pokładzie stabilizator, wzmacniacz oraz komparator, a więc stanowią kompletne rozwiązanie dostarczające na wyjściu sygnał cyfrowy i wymagające tylko zasilania.

Czujniki dostępne są w wersji standardowej, pracującej do 5 m, oraz bardziej zaawansowanej, przeznaczonej do detekcji na dłuższych dystansach (do 12 m). Obszar detekcji wynosi natomiast odpowiednio 94 x 82 i 102 x 92 stopnie. Wykrywalna różnica temperatur między badanym obiektem i tłem wynosi minimum 4 stopnie, a obiekt może się poruszać z prędkością 1 m/s.

Jeśli chodzi o dostarczane przez czujniki sygnały wyjściowe, to dla obu opisywanych serii maksymalny prąd wyjściowy wynosi 100 ?A, a minimalne napięcie wyjściowe Vdd – 0.5 V, przy czym napięcie zasilania można ustalać od 2.3 do 4.0 V dla modeli EKMB i od 3 do 6 V dla EKMC. Różnicę stanowi też pobór prądu w trybie stand by, który dla czujników EKMC wynosi 170 ?A, a dla EKMB 1, 2 lub 6 ?A.

Czujniki zamknięte są w metalowych obudowach TO5, zapewniających dobrą izolację przed zakłóceniami elektromagnetycznymi. Każdy model może mieć soczewkę w kolorze białym, czarnym lub perłowym, co pozwala dobrać go kolorystycznie do obudowy systemu.

Czujniki EKMB i EKMC mogą pracować w temperaturze od -20 oC do +60oC.

Oprócz serii EKMB i EKMC, Panasonic ma też w ofercie ciekawe czujniki NaPiOn, dostępne w wersji z wyjściem analogowym i cyfrowym.

Więcej informacji: Soyter Sp. z o.o., Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.

O autorze