Atmel wprowadza czujniki temperatury pracujące w szerokim zakresie napięcia zasilania

Firma Atmel wprowadziła pierwszą na rynku rodzinę cyfrowych czujników temperatury, które mogą pracować w szerokim zakresie napięcia zasilania: od 1,7 do 5,5 V. Nowe układy cechują się wysoką dokładnością pomiaru temperatury i szybkim interfejsem komunikacyjnym I2C. Czujniki dysponują ponadto nieulotną pamięcią EEPROM.

Dzięki szerokiemu zakresowi napięcia zasilania, nowe czujniki temperatury pozwalają zrealizować wiele systemów pracujących z różnymi poziomami napięcia przy wykorzystaniu jednego rozwiązania. Większość czujników temperatury dostępnych obecnie na rynku pracuje w wąskim zakresie napięcia zasilania, zatem klienci muszą nabyć wiele różnych modeli, aby zrealizować projekty o różnych poziomach napięcia zasilania. Nowa rodzina cyfrowych czujników firmy Atmel nie ma tego ograniczenia, co pozwala zmniejszyć całkowite koszty zakupionych elementów.

Układy zapewniają dokładność pomiaru typowo na poziomie 0,5°C w zakresie od 0 do 85°C w całym dostępnym zakresie napięcia zasilania. Praca z niskim napięciem oznacza również obniżenie całkowitego poboru mocy, co w przypadku urządzeń przenośnych przekłada się na dłuższy czas pracy na baterii.

Nowe czujniki oferują też wysoką szybkość komunikacji przez magistralę I2C – do 1 MHz.

Nowa rodzina układów firmy Atmel obejmuje modele z pamięcią EEPROM o pojemności 2, 4 lub 8 kb, która służy do przechowywania parametrów systemu i ustawień użytkownika. Pamięć EEPROM jest kompatybilna ze standardowymi pamięciami tego typu obsługiwanymi przez I2C. Zintegrowana pamięć pozwala zmniejszyć koszty systemu i zaoszczędzić na oddzielnych układach EEPROM.

Nowa rodzina czujników składa się z trzech modeli: AT30TS752A, AT30TS754A oraz AT30TS758A. Różnią się one pojemnością wbudowanej pamięci EEPROM.

Nowe czujniki temperatury są już dostępne w sprzedaży. Ceny zaczynają się od 0,32 USD w przypadku zamówień na poziomie 5000 sztuk.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej producenta.

O autorze