Linear Technology prezentuje jeden układ umożliwiający akwizycję sygnału z różnych analogowych czujników temperatury

Firma Linear Technology zaprezentowała układ LTC2983 przeznaczony do systemów pomiaru temperatury. Układ ten pozwala na przetworzenie do wartości cyfrowej wskazań czujników rezystancyjnych (RTD), termopar, termistorów i diod termicznych z dokładnością 0,1°C i rozdzielczością 0,001°C.

Zintegrowane w układzie LTC2983 analogowe peryferia wejściowe wysokiej jakości zapewniają niski poziom szumów i niskie napięcie niezrównoważenia przetwornika A/C. Układ firmy Linear Technology zawiera też wszystkie potrzebne elementy do sterowania każdym z czujników. Pomiarami zarządza jednostka cyfrowa, która realizuje algorytmy i linearyzację wymaganą przez każdy czujnik.

LTC2983 dysponuje multiplekserem, który pozwala na podłączenie różnego typu analogowych czujników temperatury. Układ precyzyjnie mierzy sygnały na poziomie mikrowoltów, linearyzuje je i udostępnia wynik w postaci stopni Celsjusza lub Fahrenheita. Do dyspozycji jest do 20 wejść analogowych. Interfejs SPI umożliwia komunikację z praktycznie dowolnym systemem cyfrowym.

Do układu LTC2983 można bezpośrednio podłączyć czujniki temperatury różnego typu, w tym termopary B, E, J, K, N, S, R oraz T, dwu-, trzy- lub czteroprzewodowe czujniki RTD, termistory o wartości od 2,25 k do 30 k i diody termoczułe.

Najważniejsze cechy LTC2983:

  • Bezpośrednie próbkowanie sygnału z RTD, termopar, termistorów i diod
  • Zasilanie z jednej szyny od 2,85 do 5,25 V
  • 20 wielofunkcyjnych wejść, które obsługują czujniki różnych typów
  • Automatyczna kompensacja złącza odniesienia termopary
  • Standardowe i programowalne przez użytkownika współczynniki kalibracji do linearyzacji termopar, RTD i rezystorów
  • Pomiar ujemnych napięć termopary bez źródła ujemnego zasilania
  • Automatyczne wykrywanie zwarcia i awarii
  • Tłumienie składowych zasilania 50 Hz / 60 Hz
  • Źródło napięcia referencyjnego o maksymalny dryfcie 10 ppm/°C
  • Obudowa LQPF 7 x 7 mm z 48. wyprowadzeniami

LTC2983 już jest dostępny w sprzedaży. Układ mieści się w obudowie LQPF-48 o wymiarach 7 x 7 mm. Ceny zaczynają się od 19,49 USD za sztukę przy zamówieniach 1000 sztuk. Więcej informacji można uzyskać na stronie produktu.

Firma Linear Technology przygotowała dla układu LTC2983 platformę ewaluacyjno-demonstracyjną. Składa się ona ze zgodnej z Arduino płytki z mikrokontrolerem, płytek rozszerzeniowych z różnymi czujnikami temperatury oraz oprogramowaniem komputerowym. Więcej informacji można znaleźć tutaj.

O autorze