Bezpłatne narzędzia programistyczne dla urządzeń IQRF

 

Dla urządzeń pracujących w ramach platformy IQRF, na których można uruchomić programy pisane w języku Java, dostępne są bezpłatne narzędzia programistyczne tworzące środowisko projektowe IQRF SDK obejmujące m.in. biblioteki i zestaw API, a także obszerną dokumentację i przykładowe kody aplikacji.

IQRF SDK, służy do pisania programów w języku Java i wykorzystuje zintegrowane środowisko NetBeans. Opracowywanie projektów ułatwiają biblioteki obsługujące interfejsy SPI i UART oraz CDC (Connected Device Configuration) i protokół UDP, a także frameworki Simply i Simply IQRF DPA. Simply pozwala budować aplikacje komunikujące się z sieciami czujnikowymi, dając strukturę współpracującą z różnymi technologiami, a Simply IQRF DPA rozszerza framework o implementację technologii DPA.

Opisywane narzędzia obsługują wszystkie standardowe peryferia DCTR, pozwalając też na realizację obsługi peryferiów użytkownika i są przy tym wygodne w użyciu. Peryferia DCTR w sieci są dostępne za pośrednictwem metod, które można wywoływać synchronicznie lub asynchronicznie. Interfejs komunikacyjny wybierany jest za pomocą jednego pliku konfiguracyjnego, a ważne zdarzenia w systemie podlegają logowaniu.

Oprogramowanie jest otwarte: kody źródłowe można znaleźć na profilu firmy Microrisc w portalu GitHub, a pakiety Javy na stronie. Możliwość współpracy i wymiany wiedzy zapewnia natomiast narzędzie Confluence.

W następnej edycji SDK dostępna ma być także możliwość pracy z urządzeniami nie obsługującymi Javy, programowanymi w języku C oraz zestaw sterowników dla układów wbudowanych nie pracujących pod kontrolą systemów Windows czy Linux.

Zapowiadany jest także sterownik SPI dla modułów Gemalto, biblioteka obsługująca DPA dla mikrokontrolerów bez systemu operacyjnego, obsługa dynamicznych zmian struktury sieci oraz obsługa integracji z chmurą IQRF Cloud.

Szczegółowe informacje, dokumentacja oraz możliwość pobrania narzędzi są dostępne na stronie IQRF.

Dystrybutorem produktów IQRF w Polsce jest firma Soyter Sp. z o.o., Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.

O autorze