Drukarka 3D Ultimaker 2 od RS Components — najnowszy produkt do szybkiego tworzenia prototypów

Firma RS Components poszerzyła swoją ofertę urządzeń do szybkiego tworzenia prototypów o drukarkę 3D Ultimaker 2, która została wyróżniona tytułem Najlepszego Produktu Konsumenckiego roku 2014 na rozdaniu nagród London 3D Print Show Global Awards. Ta nowa, współpracująca z komputerem, drukarka 3D wykorzystuje technologię FFF (Fused Filament Fabrication – wytwarzanie topionego filamentu) i jest przeznaczona dla inżynierów elektroników i mechaników zajmujących się projektowaniem i tworzeniem prototypów oraz badaniami i rozwojem, jak również dla entuzjastów i studentów.

Najnowsza wersja drukarki 3D Ultimaker, wyprodukowana z wysokiej jakości części i materiałów, oferuje znaczne ulepszenia w stosunku do poprzedniej wersji: podgrzewany stół zapewniający płynny proces wydruku umożliwia także wydruk materiałów z tworzywa ABS i zapobiega powstawaniu zniekształceń wydruków. Drukarka ta zapewnia najwyższą prędkość i dokładność ze wszystkich dostępnych na rynku drukarek 3D: prędkość do 300 mm/s i rozdzielczość warstw na poziomie zaledwie 20 mikronów lub 0,02 mm. Dodatkowo, kompaktowa konstrukcja drukarki (wymiary ramy to 35,7 × 34,2 × 38,8 cm bez szpuli na włókna) pozwala wydrukować obiekty o wymiarach 23 × 22,5 × 20,5 cm.

Dodatkowo specyfikacja techniczna obejmuje również: średnicę dyszy równej 0,4 mm, możliwość obsługi zalecanej średnicy włókna wynoszącej 2,85 mm, temperaturę pracy dyszy drukującej i podgrzewanego stołu -odpowiednio 180–260oC i 50–100oC.

Szacowany koszt eksploatacji podawany przez producenta drukarki Ultimaker, stanowiący sumę kosztów materiałów i energii, to 0,05 EUR na centymetr sześcienny. Technologii FFF daje możliwość wyboru spośród szerokiej gamy materiałów na włókna, z których najpopularniejsze to tworzywa PLA i ABS.

Standardowe wyposażenie drukarki obejmuje także kartę SD do przesyłania plików modeli 3D oraz aplikację Cura — oprogramowanie typu open source firmy Ultimaker, którego funkcja polega zasadniczo na wyodrębnianiu poszczególnych warstw modelu 3D w toku przygotowania do drukowania. Oprogramowanie Cura otrzymało tytuł Najlepszego Oprogramowania Konsumenckiego roku 2014 na przyznaniu nagród London 3D Print Show Global Awards.

Drukarka Ultimaker 2 jest już dostępna w RS Components w całej Europie oraz w wybranych krajach regionu Azji i Pacyfiku.


O autorze