Energooszczędne wzmacniacze dla systemów akwizycji danych od firmy Analog Devices

Firma Analog Devices rozszerzyła swoją ofertę o układy ADA4805 – rodzinę wzmacniaczy typu rail-to-rail dla systemów akwizycji danych.

Nowe wzmacniacze ADA4805-1 (pojedynczy) oraz ADA4805-2 (podwójny) cechują się niskim zużyciem prądu. W stanie spoczynku pobór prądu jednego wzmacniaczna kształtuje się na poziomie około 500 μA . Funkcja Dynamic Power Scaling (DPS) pozwala na dynamiczne zarządzanie poborem prądu poprzez wyłączenie wzmacniacza pomiędzy kolejnymi próbkami. Skutkuje to dalszym zmniejszeniem zużycia prądu o nawet 90% w stosunku do konkurencyjnych rozwiązań.

Wzmacniacze ADA4805-1 oraz ADA4805-2 pracują w paśmie 100 MHz. Ich współczynnik slew rate to 160 V/μs, a współczynnik szumów – 5,9 nV/√Hz przy częstotliwości 100 Hz. Zniekształcenia na tej częstotliwości również są niskie – poziom drugiej i trzeciej harmonicznej to odpowiednio –102 dBc i –116 dBc.

Wzmacniacze zostały zaprojektowane z myślą o przenośnych urządzeniach akwizycji danych zasilanych z baterii, takich jak testery i mierniki, przyrządy przemysłowe i zdalne urządzenia monitorujące. Wzmacniacze mogą również zmniejszyć pobór prądu i ilość wydzielanego ciepła w urządzeniach o dużej gęstości upakowania, takich jak stacje bazowe sieci komórkowej i sprzęt obrazowania medycznego.

Niski dryft temperaturowy nieprzekraczający 1,5 μV/C (typowo 0,2 μV/C) wyróżnia układy ADA4085 na tle innych wzmacniaczy o szerokim paśmie (100 MHz). Wysokie parametry zarówno przy pracy z napięciem stałym, jak i zmiennym pozwalają projektantom uzyskać wysoką czułość, zakres dynamiczny i dokładność systemu.

O autorze