Analogowe układy wejściowe firmy Microchip przeznaczone do dokładnego pomiaru energii w inteligentnych licznikach

Firma Microchip Technology zaprezentowała nowe modele z rodziny analogowych układów wejściowych (AFE – Analog Front End) do pomiaru zużycia energii. Układy o nazwach MCP3919 oraz MCP3912 dysponują odpowiednio trzema i czterema kanałami pomiarowymi z przetwornikami A/C typu delta-sigma o rozdzielczości 24 bitów. Przetworniki cechują się współczynnikiem sygnału do szumu (SINAD) na poziomie 93,5 dB, współczynnikiem zawartości harmonicznych (THD) -107 dB i zakresem dynamicznym (SFDR) równym 112 dB. Te parametry pozwalają na precyzyjną rejestrację sygnałów analogowych i tworzenie wysokiej klasy liczników energii. Układy są przeznaczone do mierników jednofazowych z przewodem zerowym (3 kanały) lub mierników jednofazowych z trzema przewodami (4 kanały). Wyposażenie układów MCP391X obejmuje również źródło napięcia referencyjnego o niskim dryfcie, programowalne wzmacniacze, mechanizm kompensacji fazy i blok do obliczania sumy kontrolnej (CRC).

Wraz z rozwojem inteligentnych liczników energii na świecie i wprowadzeniem do produkcji kolejnych generacji tych urządzeń rosną wymagania co do dokładności układów wejściowych i skali integracji. Cechy te są również brane pod uwagę przez projektantów zaawansowanych systemów monitorowania mocy w takich zastosowaniach jak zasilacze serwerów i systemy dystrybucji mocy, elektroniczne bezpieczniki, inteligentne listwy oraz przemysłowe i użytkowe urządzenia akwizycji. Najnowsze układy wejściowe firmy Microchip zapewniają dużą dokładność, wysoką skalę integracji oraz optymalną liczbę kanałów do jednofazowych pomiarów mocy.

Dla układów MCP391X przygotowane zostały dwa narzędzia projektowe. Są to płytki testowe MCP3912 Evaluation Board oraz MCP3919 Evaluation Board, które można nabyć w cenie 129,99 USD.

Układy MCP3912 oraz MCP3919 są już dostępne jako próbki oraz w ilościach hurtowych. Ceny zaczynają się od 1,84 USD za sztukę przy zamówieniu 5000 sztuk. Oba układy mieszczą się w obudowach QFN lub SSOP z 28. wyprowadzeniami.

O autorze