Dwurdzeniowe mikrokontrolery NXP Semiconductors LPC54100 przeznaczone dla systemów czujnikowych

Z myślą o systemach czujnikowych następnej generacji firma NXP Semiconductors zaprojektowała serię mikrokontrolerów LPC54100. Dzięki opatentowanej, sprawdzonej architekturze układy cechują się wysoką wydajnością obliczeniową i zużywają średnio 20 procent mniej energii, niż ich najbliżsi konkurenci.

W mikrokontrolerach LPC54100 zastosowano niesymetryczną architekturę dwurdzeniową. Oznacza to zastosowanie w jednym układzie dwóch różnych jednostek obliczeniowych, w tym wypadku rdzenia Cortex-M0+ oraz Cortex-M4F. Architektura ta zastosowana po raz pierwszy w układach dedykowanych dla czujników pozwala na skalowanie wydajności i zużycia mocy, co pozwala projektantom na optymalizację tych parametrów. Rdzeń Cortex-M0+ pobiera 55 µA/MHz i umożliwia gromadzenie danych, jak również komunikację z urządzeniami zewnętrznymi. Natomiast rdzeń Cortex-M4F pobiera 100 µA/MHz, ale pozwala na wykonywanie wymagających algorytmów obliczeniowych (na przykład wykrywanie ruchu) szybciej, co pozwala zaoszczędzić moc.

Wyposażenie mikrokontrolerów LPC54100 obejmuje zasoby analogowe i cyfrowe . Należą do nich między innymi: 12-bitowy przetwornik A/C o szybkości pracy 4,8 miliona próbek na sekundę (Msps), szeregowe interfejsy komunikacyjne (I2C, USART, SPI), układy licznikowe i czasowe (ogólnego przeznaczenia, Watchdog, RTC, PWM).

Seria LPC54100 przeznaczona jest do zastosowania w produktach przenośnych, ubieralnych urządzeniach medycznych i związanych ze zdrowiem, a także systemach przemysłowych (monitorowania, oświetlenia, robotyki), gier oraz innych aplikacji, które wymagają długiego czasu pracy na baterii.

Aby umożliwić projektantom systemów wbudowanych szybsze wprowadzenie produktów na rynek, NXP we współpracy z Bosch Sensortec przygotował zestaw Processing/Motion Sensing Solution, który składa się z płytki uruchomieniowej z mikrokontrolerem LPC54102 (LPCXpresso for LPC54100) oraz płytki rozszerzeniowej z dziewięcioma różnymi czujnikami (w tym czujnikami ruchu i ciśnienia).

Układy z serii LPC54100 będą dostępne w pierwszym kwartale 2015 roku w obudowach typu WLCSP49 o wymiarach 3,2 x 3,2 mm oraz LQPF64 o wymiarach 10 x 10 mm. Przewidywane ceny zaczynają się od 1,99 USD za sztukę przy zamówieniach 10.000 sztuk. Zestaw ewaluacyjny jest  już dostępny u autoryzowanych dystrybutorów NXP.

 

O autorze