Lattice Semiconductor oferuje energooszczędne rozwiązanie rozpoznające mowę

Firma Lattice Semiconductor opracowała rozwiązanie typu IP core pozwalające na rozpoznanie głosu ludzkiego i wydawanych poleceń. Jest ono przeznaczone dla smartfonów i innych urządzeń przenośnych pracujących w ramach rozwijających się sieci typu Internet przedmiotów (IoT).

Rozwiązania IP core firmy Lattice Semiconductor są zrealizowane w układach FPGA z rodziny iCE40. Pozwalają one producentom na poprawienie wygody użytkowania urządzeń przenośnych dzięki funkcjom aktywowanym głosem. Układy zapewniają długi czas pracy na baterii, minimalizując liczbę nieprawidłowych sygnałów budzących obsługiwanych przez procesor.

„Dokładne i niezawodne rozpoznawanie głosu oraz komend jest ważną funkcją we współczesnych smartfonach i innych urządzeniach przenośnych. Niestety przetwarzanie dźwięku z użyciem procesora wiąże się z dużym poborem mocy i zużyciem baterii. Często przypadkowe szumy są interpretowane jako ludzka mowa.” – Tłumaczy Joy Wringley, inżynier z firmy Lattice Semiconductor. „Użytkownik jest niezadowolony, gdy komendy nie są poprawnie wykrywane. Opracowane przez Lattice Semiconductor rozwiązania cechują się niskim zużyciem mocy i niemal zerowym opóźnieniem. Dziki nim producenci mogą poprawić funkcjonalność urządzeń sterowanych głosem, zachowując długi czas pracy na baterii.

O autorze