Miniaturowy moduł wbudowanej ładowarki pakietów akumulatorów NiMH

Ładowarka NHC-01 jest miniaturowym modułem procesorowej ładowarki pakietów akumulatorów NiMH (typu AA oraz AAA) o pojemności od 1000 mAh do 2800 mAh. Moduł ładowarki przeznaczony jest do wbudowania (OEM) w urządzeniach przenośnych i mini robotach mobilnych zasilanych akumulatorami NiMH.

Ładowarka NHC-01 wykorzystuje kilka zaawansowanych algorytmów detekcji stanu naładowania pakietu akumulatora NiMH, co zapewnia wysoką niezawodność i gwarantuje pełne naładowanie akumulatorów bez niebezpieczeństwa ich przegrzania i przeładowania.  Moduł ładowarki posiada także funkcję kontroli temperatury ładowanych ogniw oraz możliwość ustawiania różnych wartości prądów ładowania (od 125 mA do 1000 mA) i liczby  ogniw w pakiecie (od 2 do 8) przy pomocy odpowiedniego ustawienia zworek na płytce modułu.

Ze względu na niewielkie wymiary modułu ładowarki NHC-01 (60 mm x 30 mm x 17 mm),  idealnie nadaje się ona do wbudowania w tej samej obudowie urządzenia bez konieczności każdorazowego i niewygodnego wyjmowania poszczególnych ogniw pakietu akumulatorów z urządzenia, mini robota itp. oraz umieszczania ich w zewnętrznej ładowarce, co często bywa dość kłopotliwe. Do zasilania modułu ładowarki wymagany jest jedynie zewnętrzny, dogniazdkowy zasilacz (230VAC/9..18VDC, 1.5A).

Większość dostępnych na rynku ładowarek akumulatorów NiMH, to ładowarki zewnętrzne, przeznaczone do ładowania pojedynczych ogniw (przeważnie w ilości maksimum 4 sztuk ogniw), a nie całych pakietów złożonych z większej ilości ogniw. Natomiast dotychczas spotykane na rynku zewnętrzne ładowarki do pakietów NiMH charakteryzują się często dużymi wymiarami i znaczną wagą. Również nie zawsze zapewniają skuteczne ładowanie pakietów akumulatorów NiMH.

Ładowarka wbudowana NHC-01 jest unikalnym, bardzo praktycznym i funkcjonalnym rozwiązaniem konstrukcyjnym, eliminując dotychczas napotykane problemy ładowania pakietów akumulatorów NiMH w nowo projektowanych urządzeniach przenośnych i robotyce, zwiększając w istotny sposób ich walory użytkowe. 

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie producenta.

Producentem i dystrybutorem modułu ładowarki jest firma AMEX Research Corporation Technologies, ul. Elektronowa 6, 15-692 Białystok, http://www.amex.pl

O autorze