LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Aktualności

Mikrokontrolery MSP430 przeznaczone dla inteligentnych liczników

 

Firma Texas Instruments wprowadziła do sprzedaży aż 46 nowych mikrokontrolerów z serii MSP430 z pamięcią FRAM (seria MSP430Fr69x). W zależności od modelu oferują one 64 lub 128 kB pamięci FRAM. Dysponują ponadto zaawansowanymi peryferiami analogowymi, takimi jak interfejs ESI (Extended Scan Interface) oraz przetwornik A/C z wejściem różnicowym, który pobiera prąd o wartości 140 ?A przy szybkości pracy 200 ksps. Do dyspozycji jest również zintegrowany kontroler 320-segmentowego wyświetlacza LCD i sprzętowy blok szyfrujący AES z kluczem 256-bitowym, który poprawi bezpieczeństwo transmisji.

Zintegrowany moduł ESI, różnicowy przetwornik A/C, kontroler LCD oraz blok szyfrujący sprawiają, że mikrokontrolery MSP430Fr69x doskonale nadają się do realizacji inteligentnych liczników zużycia wody, gazu i ciepła. W systemach tego typu dobrze sprawdzą się również inne rozwiązania firmy Texas Instruments. Bezprzewodowa komunikacja licznika z siecią może być realizowana za pomocą dedykowanego układu nadawczo-odbiorczego SimpleLink CC1120 pracującego w paśmie 1 GHz, procesora SimpleLink Wi-Fi CC3100 i protokołu Wireless M-Bus. Projektanci mający na uwadze zużycie mocy mogą wykorzystać również przetwornicę obniżającą napięcie TPS61220 w celu optymalizacji systemów zasilanych z baterii. Nowy graficzny interfejs użytkownika FlowESI pozwala łatwo skonfigurować czujniki za pomocą oprogramowania, a technologia EnergyTrace++ umożliwia projektantom śledzenie zużycia energii mikrokontrolera na poziomie pojedynczych funkcji i peryferiów, co dotąd nie było możliwe.

Wszystkie te rozwiązania pomogą projektantom stworzyć optymalny system pomiarowy i szybko wprowadzić go na rynek. Aby ułatwić rozpoczęcie projektu miernika przepływu, Texas Instruments udostępnia trzy projekty referencyjne oparte na mikrokontrolerach MSP430FR69x. Projekty zawierają kompletne schematy blokowe, instrukcje użytkownika, listę materiałową, pliki projektowe i raporty z testów.

Mikrokontrolery MSP430FR69x są już dostępne w ilościach hurtowych w cenie 4,50 USD za sztukę przy zamówieniu 1000 sztuk.

Dystrybutorem produktów firmy Texas Instruments w Polsce jest Silica Warszawa: Avnet EM Sp. z o.o., ul. Marynarska 11, 02-674 Warszawa, tel.: 22 2565760, fax: 22 2565766, http://www.silica.com, e-mail: warszawa@silica.com.