STMicroelectronics rozszerza rodzinę układów BlueNRG o model zgodny z Bluetooth 4.1

Firma STMicroelectronics rozszerzyła rodzinę układów do komunikacji Bluetooth o nazwie BlueNRG o model BlueNRG-MS. Wyróżnia się on zgodnością z najnowszą wersją standardu Bluetooth 4.1 i możliwością pracy z napięciem zasilania 1,7 V, co pozwala na dłuższy czas pracy na baterii.

Nowy procesor sieciowy BlueNRG-MS zawiera kompletną warstwę fizyczną (PHY) Bluetooth, radio 2,4 GHz, rdzeń mikrokontrolerowy ARM Cortex-M0 obsługujący stos protokołów Bluetooth 4.1, kooprocesor kryptograficzny (AES-128), system zarządzania zasilaniem i pamięć Flash. Specjalnie opracowany interfejs aplikacji (API) umożliwia łatwe sterowanie procesorem BlueNRG-MS z układu hosta (za pomocą interfejsu SPI) i tym samym pozwala na oddzielenie części sieciowej od reszty systemu.

Wersja standardu Bluetooth 4.1 poprawia efektywność wykorzystania energii. Nowa funkcja Low-Duty-Cycle Directed Advertising minimalizuje pobór energii podczas zestawiania połączenia między znanymi urządzeniami. Ponadto Bluetooth 4.1 wprowadza protokół Logical Link Control and Adaptation Protocol (L2CAP), który umożliwia złożoną transmisję danych z wykorzystaniem wielu kanałów i zmiennej jakości transmisji (quality of service).

Procesor sieciowy BlueNRG-MS może stanowić podstawę urządzeń takich, jak koncentrator zbierający dane z czujników, a jednocześnie stanowić urządzenie peryferyjne, które przesyła dane do smartfona. Pozwala również na utworzenie sieci czujnikowej o dużym zasięgu, która jest kontrolowana za pomocą smartfona. Co więcej, BlueNRG-MS obsługuje ostatnie zmiany pozwalające na zestawienie połączenia Bluetooth 4.1 w oparciu o IP. Jest to funkcja skierowana dla projektantów myślących o przyszłych urządzeniach internetu przedmiotów.

Procesor BlueNRG-MS jest już dostępny. Układ mieści się w obudowie QFN32 o wymiarach 5 x 5 x 1 mm, a ceny zaczynają się od 1,50 USD za sztukę przy zamówieniu 1000 sztuk. Więcej informacji można uzyskać pod adresem.

O autorze