LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Aktualności

PIC16LF1554/9: 8-bitowe mikrokontrolery firmy Microchip dla dotykowych interfejsów użytkownika

Firma Microchip Technology poinformowała o rozszerzeniu oferty 8-biowych mikrokontrolerów PIC o nowe modlele: PIC16LF1554 oraz PIC16LF1559. Cechą wyróżniającą te układy są dwa zintegrowane przetworniki A/C (rozdzielczość: 10 bitów, szybkość pracy: 100 tysięcy próbek na sekundę) z pojemnościowym dzielnikiem napięcia (CVD – Capacitive Voltage Divider). Taka konfiguracja pozwala na bardziej efektywną akwizycję danych z czujników dotykowych i pomaga podczas pracy w środowisku silnych zakłóceń, klawiaturach macierzowych i urządzeniach wodoodpornych.

Mikrokontrolery PIC16LF1554 i PIC16LF1559 mogą wykorzystać w sumie odpowiednio 11 i 17 kanałów A/C ze sprzętowymi modułami CVD, co pozwala na realizację pojemnościowego wykrywania dotyku przy minimalnym narzucie oprogramowania. Układy wyposażone są ponadto w wewnętrzny oscylator 32 MHz, dwa moduły PWM, a także interfejsy komunikacyjne: I2C, SPI oraz EUSART.

Mikrokontrolery wykorzystują technologię XLP (eXtreme Low Power). Dzięki temu układy w trybie aktywnym pobierają prąd o wartości 35 uA/MHz, a w trybie uśpienia – 30 nA, co jest istotne w zastosowaniach wymagających oszczędności energii.

Nowe mikrokontrolery firmy Microchip mogą znaleźć zastosowanie w obszarach takich jak elektronika użytkowa (systemy zdalnego sterowania, odtwarzacze audio, akcesoria do telefonów, małe sprzęty AGD oraz urządzenia ubieralne – słuchawki, zegarki i opaski), urządzenia medyczne (mierniki ciśnienia i monitory pracy serca), motoryzacja (wewnętrzne systemy kontroli i panele kontrolne) oraz przemysł (czytniki RFID, czujniki).

Mikrokontroler PIC16LF1559 jest dostępny w obudowie PDIP, SSOP i QFN. Model PIC16LF1554 oferowany jest dodatkowo w obudowie typu SOIC. Ceny układów zaczynają się od 0,63 USD za sztukę przy zamówieniach 10.000 sztuk.

Autor: Microchip