Jednoukładowe rozwiązanie kontrolujące dostęp do samochodu od NXP Semiconductors

Firma NXP Semiconductors zapowiedziała pierwsze na świecie jednoukładowe rozwiązanie pozwalające na kontrolę dostępu do samochodu. Układ o nazwie NCF29A1 łączy pasywny dostęp (Passive Keyless Entry), nadajnik radiowy i immobiliser. Całość zamknięta jest w małej obudowie HVQFN32.

Kompaktowy układ pozwala na realizację systemów dostępu do auta w urządzeniach przenośnych takich jak smartfony i inteligentne zegarki. W odróżnieniu od konwencjonalnych rozwiązań dostępnych już na rynku, układ NCF29A1 pozwala na realizację dodatkowych funkcji poprawiających komfort kierowcy, takich jak zapalanie światła przy powitaniu czy zamykanie zamka po odejściu od auta. Działają one na dalszą odległość i przy mniejszym zużyciu energii.

Układ NCF29A1 cechuje się niskim zużyciem mocy i tym samym długim czasem pracy na baterii. Wysoki stopień integracji pozwala znacząco zmniejszyć koszt systemu, a także uzyskać rozmiar mniejszy nawet o 70%. Te cechy pozwalają producentom na większą elastyczność przy projektowaniu unikalnych systemów inteligentnych kluczyków do samochodu, jak również na implementację tej funkcjonalności w urządzeniach przenośnych i ubieralnych.

Najważniejsze cechy NCF29A1:

  • Wysoka czułość układu radiowego oraz niska wartość pobieranego prądu zapewniają długi czas pracy na baterii
  • Zintegrowany transponder, nadajnik pasma UHF i kontroler RISC pozwalają na realizację nowych funkcji zabezpieczających
  • Układ może pracować w wielu pasmach sub-GHz, w tym 310 – 447 MHz lub 868/915 MHz
  • Możliwość pracy w wielu kanałach radiowych
  • Lokalizacja kluczyków z dokładnością do 5 cm
  • Minimalna liczba zewnętrznych elementów pozwala zmniejszyć koszt całego urządzenia
  • Zastosowanie szyfrowania AES pozwala skutecznie zapobiegać kopiowaniu klucza i kradzieży pojazdu
  • Możliwość dostosowania układu do własnych potrzeb z użyciem programowalnego mikrokontrolera

Próbki układów NCF29A1 są już dostępne. W sprzedaży rozwiązanie to pojawi się w pierwszym kwartale tego roku.

O autorze