[EMBEDDED WORLD 2015] Mikrokontroler.pl z wizytą na stoisku firmy STMicroelectronics

W dniach 24-26 lutego w Norymberdze miały miejsce targi Embedded World – jedno z najważniejszych wydarzeń dla branży elektronicznej. Wśród wystawców nie mogło zabraknąć firmy STMicroelectronics. Co uczestnicy targów mieli okazję zobaczyć na stoisku tego producenta rozwiązań półprzewodnikowych?

Motywem przewodnim były niezwykle popularne – nie tylko w naszym kraju – mikrokontrolery STM32. Targi Embedded World 2015 firma STMicroelectronics wykorzystała do zaprezentowania dwóch zupełnie nowych grup układów w tej rodzinie. Pierwsza z nich to STM32 L4 – energooszczędne mikrokontrolery z rdzeniem Cortex-M4 (pisaliśmy o nich tutaj). Druga to STM32 F7 – oparte na rdzeniu Cortex-M7 mikrokontrolery o znacznej mocy obliczeniowej (pisaliśmy o nich tutaj).

STM32 to nie tylko rodzina mikrokontrolerów, ale też bogata gama narzędzi deweloperskich. STM32 Open Developmnet Envronment, bo właśnie tak firma STMicroelectronics nazywa swój ekosystem narzędzi, składa się z płytek uruchomieniowych STM32 Nucleo, płytek rozszerzeniowych dla platformy Nucleo, oprogramowania STM32Cube oraz dedykowanych dla tego oprogramowania dodatków. Narzędzia dla STM32 były również istotnym elementem stoiska STMicroelectronics na targach Embedded World 2015.

Firma STMicroelectronics pochwaliła się również na swoim stoisku komercyjnymi rozwiązaniami, które powstały w oparciu o mikrokontrolery STM32. Były to przede wszystkim urządzenia przenośne, noszone na ciele (wearables) oraz systemy z zakresu Internet of Things. Wśród tych rozwiązań znalazł się również polski akcent – licznik wody, w którego projektowaniu współuczestniczył polski dystrybutor – firma Masters.

Ostatnim z produktów prezentowanych na stoisku STMicroelectronics tematycznie związanych z mikrokontrolerami STM32 było całkowicie nowe narzędzie o nazwie AC6 System Workbench. Jest to bezpłatne, oparte na Eclipse środowisko programistyczne dla STM32. Pisaliśmy o nim tutaj. Prezentację dotyczącą tego programu udostępniamy w załączniku.

Do pobrania

O autorze