LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Artykuły

eXtrino XL – zestaw uruchomieniowy z mikrokontrolerem ATxmega

Sam decyduj, jakie wyposażenie ma mieć Twoja płytka prototypowa. Moduł eXtrino XL zaprojektowano tak, by można go było szybko rozbudować o kolejne układy scalone i peryferia – po prostu włóż je w odpowiednie podstawki lub zastosuj nakładki kompatybilne z Arduino! Moduł prototypowy eXtrino XL rozwija się razem z Tobą i dostosowuje się do Twoich potrzeb!

Płytka w wersji podstawowej ma przyciski, diody LED, wgrany bootloader USB (nie potrzebujesz programatora). Osoby bardziej zaawansowane mają do dyspozycji wyświetlacz LCD, różne pamięci SPI/I2C RAM, EEPROM, Flash, potencjometry cyfrowe, przetworniki ADC, wzmacniacze programowalne i wiele innych ciekawych układów. Jedna płytka – dla wszystkich!

W zestawie eXtrino XL wykorzystano mikrokontroler ATxmega128A3U, będący złotym środkiem pomiędzy ceną a możliwościami. Identyczny procesor znajduje się w płytkach X3-DIL64.

 

Peryferia

Zapraszamy na krótką prezentację możliwości eXtrino XL, nowego zestawu rozwojowego z Leon Instruments.

 

Klawiatura i diody – PORTX

Moduł eXtrino XL wyposażono w 8 przycisków oraz 8 diod LED, które są podłączone do procesora przez… cztery przewody! Jak to możliwe? Z eXtrino XL nauczysz się rozmnażać piny procesora, bez utraty ich funkcjonalności. Leon Instruments udostępnia bezpłatną bibliotekę, dzięki której z punktu widzenia programisty, klawiatura i diody widoczne są jako dodatkowy port procesora – PORTX. Poznaj to innowacyjne rozwiązanie i wykorzystuj we własnych projektach!

 

Oprócz tego, do dyspozycji jest przycisk FLIP E5, który połączono do procesora tradycyjną metodą.

 

Dioda RGB

Każdy lubi świecidełka. Zbuduj lampkę RGB, zmieniaj jej jasność i kolor – stwórz dyskotekowy gadżet lub nastrojową ozdobę na romantyczne wieczory.

 

 

Kompatybilność z Arduino

Moduł eXtrino współpracuje z nakładkami Arduino. Pamiętaj jednak, że niektóre nakładki Arduino zaprojektowane są do pracy ze starymi procesorami ATmega, zasilanymi z 5V, a XMEGA pracuje z napięciem 3,3V. Jednak bez obaw – możesz ustalić napięcie z jakim nakładki mają pracować, poprzez ustawienie jednej zworki.

 

 

 

Wyświetlacz LCD

Mruganie diodami LED jest fajne, jednak wyświetlacz LCD jest bardziej komunikatywny. Moduł eXtrino XL współpracuje ze standardowymi wyświetlaczami LCD różnego typu.

 

Kwarc, jaki chcesz

Nie lubisz, gdy producent płytki narzuca Ci, z jaką częstotliwością masz pracować, lutując kwarc na stałe? Słusznie! My też tego nie lubimy! Dlatego eXtrino XL jest wyposażone w podstawkę pod kwarc. Włóż w nią kwarc taki, jaki potrzebujesz.

 

 

Termometr LM35/DS18B20

Płytka prototypowa eXtrino XL ma możliwość współpracy z dwoma najpopularniejszymi termometrami – analogowym LM35 i cyfrowym DS18B20. Na płytce umieszczono czytelne oznaczenie, w jaki sposób należy wetknąć te termometry w podstawkę. Jest też rezystor pull-up do DS18B20, uaktywniany poprzez zalutowanie zworki na dolnej stronie płytki.