Atmel inwestuje w produkt dedykowany dla sieci Sigfox

Współpraca między światowym liderem wśród producentów mikrokontrolerów jakim jest firma Atmel, a siecią Sigfox, będącą pionierem na rynku niskokosztowych usług łączności Internet of Things (IoT), zaowocowała premierowym układem dedykowanym – ATA8520.

Podstawowa zaleta nowego układu to specjalizacja Atmela, czyli niski pobór prądu. To wpisuje się doskonale w idee sieci Sigfox, która opiera się na łączności długich zasięgów i pracuje na bardzo niskich poborach energii samych modułów. To przekłada się na niskie koszty zarówno urządzeń, jak i transmisji danych.

ATA8520 to rozwiązanie typu system-on-chip (SoC) integrujące zarówno część radiową jak i mikrokontroler. Mikrokontroler zajmuje się obsługą stosu, który zapewnia poprawną komunikację z siecią. Dzięki temu programista wydaje jedynie komendy wysyłki danych (interfejs SPI).

Układ ten został precertyfikowany, w związku z tym koszt certyfikacji całego urządzenia jest niewielki. Oprócz tego, jakiekolwiek zmiany kodu w aplikacji Klienta nie wymagają odnowienia procesu certyfikacji urządzenia końcowego.

Sieć Sigfox

Sigfox jako sieć pakietowej transmisji danych bardzo dynamicznie zyskuje na popularności i to nie tylko w Europie. Do obecnie pokrytych zasięgiem krajów (Francja, Hiszpania, Holandia) dołączają kolejne, w tym Polska, gdzie działa już pierwsza stacja bazowa w Warszawie.

Podstawowe cechy Sigfox

  • duże zasięgi (sieć pracuje w paśmie ISM 868MHz w Europie),
  • bardzo niskie pobory energii (32.7mA w trybie TX active, 5nA w trybie sleep, dane dla ATA8520),
  • bardzo niskie koszty (zarówno urządzenia jak i transmisji danych),
  • dostęp do danych „od strony” sieci internetowej,
  • brak konieczności stosowania kart SIM (każdy moduł ma unikalny numer ID),
  • możliwość wysłania do 140 wiadomości na dobę.

Dostępność

W pierwszych miesiącach bieżącego roku pojawi się oficjalna, pełna dokumentacja, układ w systemie próbkowym ma być dostępny w drugim kwartale 2015 r. Wtedy też pojawi się zestaw ewaluacyjny ATAK55002-V1, zawierający mikrokontroler Atmega328P oraz układ ATA8520.

Więcej szczegółów w JM elektronik – u oficjalnego dystrybutora Atmel w Polsce – www.jm.pl, e-mail: atmel@jm.pl.

 

 

O autorze