LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Sprzęt pomiarowy

Keysight Technologies prezentuje pierwszy analizator mocy z funkcją wizualizacji oscyloskopowej i sterowaniem za pomocą ekranu dotykowego

Firma Keysight Technologies zaprezentowała pierwszy analizator mocy łączący dużą dokładność pomiarów z możliwością wizualizacji oscyloskopowej. Keysight IntegraVision zapewnia inżynierom z działów badawczo-rozwojowych projektującym i testującym systemy konwersji mocy dostęp do dynamicznych widoków przepływu prądu, napięcia i mocy umożliwiających podgląd, przeprowadzanie pomiarów oraz demonstrację jakości ich projektów.

Inżynierowie pracujący nad elektronicznymi systemami konwersji mocy potrzebują precyzyjnych przyrządów pomiarowych pozwalających na identyfikację i charakteryzację przyrostu sprawności falowników, przetwornic, zasilaczy, systemów akumulatorowych, systemów zasilania pojazdów i samolotów czy też systemów oświetleniowych. Choć niektóre z dostępnych obecnie analizatorów mocy zapewniają niezbędną dokładność, są one kłopotliwe w obsłudze i nie pozwalają na charakteryzację poboru mocy w warunkach dynamicznych. Dotychczas inżynierowie musieli stosować równocześnie analizator mocy zapewniający wymaganą dokładność i oscyloskop dający możliwość wizualizacji zarówno powtarzających się, jak i pojedynczych zdarzeń, np. włączania zasilania czy też występowania przepięć. Wyeliminowanie konieczności korzystania z oddzielnego oscyloskopu upraszcza procedurę i skraca czas konfiguracji systemu pomiarowego.

Analizatory mocy IntegraVision firmy Keysight stanowią idealne narzędzia dla inżynierów z działów badawczo-rozwojowych, chcących szybko i interaktywnie przeprowadzać analizę poboru mocy AC i DC, sprawności konwersji i odpowiedzi na impulsy stymulujące oraz wykonywać typowe pomiary parametrów AC, takich jak częstotliwość, faza czy zawartość harmonicznych – wszystko to z podstawową dokładnością 0,05% i 16-bitową rozdzielczością. Przyrządy te dają możliwość charakteryzacji poboru mocy w warunkach silnie dynamicznych przy szybkości digitalizacji 5 MSps i paśmie 2 MHz.

“Dzięki dokładności typowej dla analizatora mocy oraz możliwości wizualizacji oscyloskopowej w ramach pojedynczego przyrządu, analizatory IntegraVision mogą znacznie ułatwić pracę inżynierów z działów badawczo-rozwojowych oraz zatwierdzania projektów, pomagając w rozwiązywaniu problemów i optymalizacji sprawności energetycznej,” powiedział Kari Fauber, dyrektor generalny oddziału Power and Energy Division firmy Keysight. “Jeśli inżynier potrafi korzystać z oscyloskopu, wie również doskonale jak używać nowego analizatora, co ogranicza do minimum czas szkolenia. Dzięki wbudowanemu ekranowi dotykowemu, pomiary mocy nie są już czasochłonne ani uciążliwe.”

Analizatory mocy IntegraVision adresują wiele scenariuszy testowych dzięki swojej elastyczności, zapewnianej przez izolowane wejścia (do 1000 Vrms, Cat II) o szerokim zakresie pomiarowym. Zawierają wejścia dla zewnętrznych czujników oraz wejścia do bezpośredniego pomiaru prądu o zakresach 2 A i 50 A, standardowo na wszystkich kanałach. Wejście zewnętrznego sensora obsługuje sondy prądowe i czujniki o zakresie napięć pełnej skali do 10 V.

Analizator mocy IntegraVision jest przyrządem małogabarytowym, pozwalającym inżynierom na:

  • wizualizację przepięć, prądów rozruchowych i zmian stanów z wykorzystaniem szybkiego digitizera rejestrującego przebieg prądu, napięcia i mocy w czasie rzeczywistym
  • analizowanie strat mocy w domenie czasu i częstotliwości z wykorzystaniem obliczeń bazujących na twierdzeniu Nyquista
  • szczegółową wizualizację parametrów na dużym wyświetlaczu wysokiej rozdzielczości przy wykorzystaniu ekranu dotykowego.

Interfejs użytkownika w analizatorach mocy IntegraVision bazuje na technologii wykorzystanej wcześniej w produkowanych przez Keysight oscyloskopach InfiniiVision 6000 X-Series, wraz z pojemnościowym ekranem wielodotykowym o przekątnej 12,1 cala z funkcjami pinch, zoom i scroll. Firma Keysight opracowała ten typ interfejsu w ścisłej współpracy z inżynierami, co zapewnia jego intuicyjność i umożliwia rozpoczęcie pomiarów na analizatorze IntegraVision w ciągu kilku minut.

Dystrybutorem produktów Keysight Technologies w Polsce jest firma AM Technologies Sp. z o.o., Al. Jerozolimskie 146c, 02-305 Warszawa, tel. 22 5322800, fax 22 5322828, e-mail: info@amt.pl.

Autor: Keysight