Microchip prezentuje moduł komunikacji radiowej dalekiego zasięgu

Firma Microchip poinformowała o pierwszym w swojej ofercie module wykorzystujący standard LoRa, który powala na bezprzewodową transmisję danych na odległość nawet 16 km w terenie niezabudowanym, jednocześnie umożliwiając pracę na baterii przez ponad 10 lat.

RN2483 to moduł radiowy pracujący w paśmie 433/868 MHz. Mieści się w obudowie o wymiarach 17,8 x 26,3 x 3 mm i ma 14 wyjść/wejść ogólnego przeznaczenia (GPIO), które pozwalają podłączyć czujniki, układy wykonawczych i inne podzespoły. Moduł zawiera stos protokołów LoRaWAN, który pozwala na łatwe dołączenie modułu do sieci LoRA Alliance. RN2483 dysponuje też interfejsem UART i zestawem komend ASCII, za pomocą których mikrokontroler może komunikować się i sterować modułem firmy Microchip.

Technologia LoRa ma kilka zalet w stosunku do innych rozwiązań komunikacji bezprzewodowej. Wykorzystuje modulację w rozproszonym paśmie, która pozwala zdemodulować sygnał 20 dB poniżej poziomu szumów. Dzięki temu można uzyskać wysoką czułość i niezawodną pracę łącza radiowego, poprawić wydajność sieci i wyeliminować zakłócenia. Zastosowana w protokole LoRaWAN topologia gwiazdy eliminuje narzuty protokołu i oczekiwanie na synchronizację w porównaniu do topologii siatki. Pozwala to zmniejszyć zużycie mocy, a także uruchomić wiele aplikacji pracujących współbieżnie w obrębie sieci. Technologia LoRa cechuje się także znacznie większym zasięgiem, niż inne protokoły bezprzewodowe. Dzięki temu moduł RN2483 może pracować bez regeneratorów sygnału, co zmniejsza koszt instalacji systemu. Ponadto RN2483 pozwala zabezpieczyć komunikację sieciową za pomocą szyfrowania AES-128.

Próbki modułów RN2483 są obecnie dostępne dla wybranych klientów. Produkt ten będzi dostępny w sprzedaży od maju tego roku. Koszt jednostkowy to 10,90 USD przy zamówieniu 1000 sztuk.

O autorze