Dostęp do bram sieciowych IQRF w przeglądarkach nieobsługujących SSL 3.0

Wiele nowoczesnych przeglądarek sieciowych nie obsługuje połączeń szyfrowanych przy użyciu SSL 3.0. Utrudnia to pracę z sieciami IQRF, ale istnieje sposób aby tę łączność nawiązać.

Standard IQRF służy do bezprzewodowego łączenia urządzeń w sieciach typu mesh. Ma on być krokiem w kierunku Internetu rzeczy (the Internet of Things). Standard obejmuje zarówno sprzęt w postaci urządzeń nadawczo odbiorczych na częstotliwości z pasma ISM poniżej 1 GHz, jak i zainstalowany na nich system operacyjny oraz sprzęt pośredniczący pomiędzy Internetem i siecią IQRF. Do połączenia z tymi ostatnimi wykorzystywany jest protokół szyfrowany SSL 3.0.

W związku z wykrytymi lukami w protokole SSL 3.0, został on zastąpiony przez protokół TLS a ostatnio przestał być domyślnie wspierany przez liczne nowoczesne przeglądarki internetowe (w tym dwie najpopularniejsze: Firefox i Chrome). Powstał zatem problem w łączności z bramami sieciowymi IQRF.

Organizacja IQRF udostępniła jednak notę aplikacyjną objaśniającą jak poprawnie skonfigurować przeglądarkę do obsługi starszego protokołu szyfrowanego. Wystarczy zmienić domyśle ustawienia przeglądarki i potwierdzić wyjątki bezpieczeństwa aby móc połączyć się z siecią IQRF.

Więcej informacji: Soyter Sp. z o.o., Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.

 

O autorze