[PRZEGLĄD] Narzędzia, zestawy startowe i ewaluacyjne dla 32-bitowców

A może KINETIS?

Ofertę alternatywną dla mikrokontrolerów STM32 produkowanych przez STMicroelectronics promuje na naszym rynku firma Freescale, która oferuje konstruktorom zainteresowanym poznaniem mikrokontrolerów z rodziny KINETIS rodzinę tanich zestawów o nazwie FREEDOM (FRDM). Wśród nich można wyróżnić trzy podgrupy zestawów, różniące się zastosowanymi mikrokontrolerami:

  • FRDM-KE, które wyposażono w 5-woltowe mikrokontrolery KINETIS E (Cortex-M0+),
  • FRDM-KL, które wyposażono w energooszczędne mikrokontrolery KINETIS L (Cortex-M0+),
  • FRDM-K, wyposażane w mikrokontrolery z rodziny KINETIS K (Cortex-M4/4F).

Ich wyposażenie jest w większości zestandaryzowane, w jego skład wchodzą zazwyczaj: pojemnościowy touch-slider, akcelerometr MEMS, LED-RGB, transceiver IrDA, w niektórych wersjach także numeryczny LCD (FRDM-KL46Zfotografia 4), cyfrowy kompas MEMS, sensor oświetlenia, interfejs CAN, złącze kart microSD (SDHC) czy interfejs Ethernet (w FRDM-K64Ffotografia 5).

 

Fot. 4. Wygląd zestawu FRDM-KL46Z

 

Fot. 5. Charakterystycznym elementem zestawu FRDM-K64F jest interfejs Ethernet

 

Wszystkie wersje zestawów FRDM są wyposażone w pokładowy programator-debugger o nazwie OpenSDA, a wybrane modele są przystosowane do bezpośredniej współpracy ze środowiskiem mbed. Budowa mechaniczna zestawów FREEDOM umożliwia używanie do współpracy z nimi shieldów zgodnych z Arduino.

 

Szukasz nowości? Spróbuj XMC!

Kolejną producencką, atrakcyjną cenowo propozycją są zestawy startowe dla mikrokontrolerów XMC (rdzenie: Cortex-M0 w XMC1000, Cortex-M4F w XMC4000) produkowane przez firmę Infineon. Największą na rynku popularnością w tej grupie zestawów cieszą się trzy modele:

 

Fot. 6. Wygląd zestawu Infineon XMC4500 Relax Kit w wersji z interfejsem Ethernet

 

  • XMC4500 Relax Kit (fotografia 6) oraz podobny do niego, pozbawiony jedynie interfejsu Ethernet, zestaw XMC4500 Relax Kit Lite. Ich standardowe wyposażenie jest dość skromne, bowiem użytkownik ma do dyspozycji zaledwie dwa przyciski, dwie LED oraz USB-OTG, standardowym wyposażeniem obydwu wersji zestawów Relax Kit jest programator-debugger J-Link.

 

Fot. 7. Miniaturowy zestawu Infineon XMC2Go wyposażono w mikrokontroler z rodziny XMC1100

 

  • miniaturowy zestaw XMC2Go (z mikrokontrolerem z rodziny XMC1100 z rdzeniem Cortex-M0 fotografia 7), którego wyposażenie – poza programatorem-debuggerem zgodnym z J-Linkiem – składa się tylko z dwóch LED.

 

A może mikrokontrolery LPC z oferty NXP?

Firma NXP wycofała się z aktywności na polskim rynku, ale oferowane przez nią mikrokontrolery nadal cieszą się popularnością. KAMAMI.pl ma w swojej ofercie szeroką gamę tanich zestawów startowych z mikrokontrolerami LPC1114, LPC11U14, LPC1343, LPC1768, LPC1857 (fotografia 8) oraz LPC2148, a także kilka typów płyt bazowych, których producentem jest firma NGX Technologies. Niektóre zestawy z tej serii są zgodne ze środowiskiem mbed, wyposażono jej w programatory-debuggery zgodne z interfejsem CoLinkEx (CooCox).

 

Fot. 8. Widok jednego z zestawów z mikrokontrolerem LPC1857, który wyposażono w programator-debugger CoLinkEx

 

O autorze