Tester radiokomunikacyjny R&S®CMA180

Oprócz miliardów osób używających radia mobilnego wciąż istnieje też duża grupa użytkowników klasycznego radia. Nowy przyrząd Radio Test Set R&S® CMA 180 został zaprojektowany z myślą o tej grupie odbiorców, zazwyczaj będących profesjonalistami.

 

Radio analogowe i autorskie radio cyfrowe – szerokie pole dla profesjonalistów

Zgodnie z prognozą ITU, liczba telefonów komórkowych na świecie zrówna się z liczbą ludzi podczas 2014 roku. Jednak ta dominacja radia mobilnego nie jest widoczna w typowej tabeli wykorzystania pasma. Widać na niej, że istnieje wiele innych zastosowań radia poza funkcją mobilną. Należą do nich lotnictwo, wojskowość, bezpieczeństwo publiczne oraz rozmaite formy aktywności wykorzystujące nielicencjonowane pasmo ISM. W przypadku zwyczajnej komunikacji głosowej są najczęściej stosowane techniki analogowe – sygnał audio jest bezpośrednio modulowany na częstotliwości nośnej. Wykorzystywana jest modulacja amplitudy, częstotliwości lub fazy. Systemy transmisji danych wykorzystują własne formaty transmisji. Przykładem zastosowania cywilnego może być pilot alarmu w samochodzie, a militarnego – systemy radia cyfrowego. We wszystkich tych zastosowaniach potrzebny jest sprzęt pomiarowy, który pozwala na szczegółowe testy i analizę elementów radia w fazie projektowania, produkcji i serwisowania. Nowy przyrząd Rohde & Schwarz CMA 180 został zaprojektowany specjalnie w tym celu.

Czytelne, wygodne menu zastępuje tradycyjne przyciski. Firma Rohde & Schwarz dołożyła wszelkich starań przy projektowaniu przyrządu R&S® CMA 180.

Czytelne, wygodne menu zastępuje tradycyjne przyciski. Firma Rohde & Schwarz dołożyła wszelkich starań przy projektowaniu przyrządu R&S® CMA 180

 

Tester cyfrowy, który rozumie świat analogowy

Tester R&S® CMA 180 korzysta z zaawansowanego cyfrowego przetwarzania sygnałów i technik komputerowych. Jest on bardzo prosty w użyciu dzięki dużemu ekranowi dotykowemu oraz bogatym możliwościom pomiarów i testów. Wysoki stopień cyfryzacji pozwolił zmniejszyć liczbę komponentów sprzętowych, dzięki czemu przyrząd jest kompaktowy, a jego czas bezawaryjnej pracy uległ wydłużeniu.

R&S® CMA 180 jest samodzielnym przyrządem, który może wykonać wszystkie istotne pomiary bez korzystania z dodatkowego sprzętu. Potrafi modulować i demodulować sygnały na częstotliwościach radowych (RF), dzięki czemu nadaje się do testowania nadajników i odbiorników.

Aby wykonać testy odbiornika, wystarczy zmodulować na częstotliwości nośnej sygnały audio z wewnętrznych generatorów bądź zewnętrznych źródeł. Sygnał zdemodulowany przez badane urządzenie dociera następnie przez wejścia analogowe lub cyfrowe do R&S® CMA 180, gdzie podlega analizie. Testy nadajnika polegają na demodulacji odebranego sygnału w R&S® CMA 180 i dokładnych pomiarach sygnału audio oraz sygnału RF. Parametry R&S® CMA 180 są dokładnie dobrane do wymagań stawianych urządzeniom tego typu. Dodatkowo R&S® CMA 180 dysponuje zaimplementowanymi zaawansowanymi funkcjami analizy.

Przykład pomiaru sygnału audio: R&S® CMA 180 analizuje zdemodulowany sygnał radia pod kątem parametrów SINAD, THD oraz SNR, jak również sygnały z dowolnego innego źródła, dołączone przez interfejs analogowy lub cyfrowy. Sygnały audio generowane we wnętrzu urządzenia mogą być skonfigurowane przez użytkownika i przeniesione do zewnętrznych aplikacji. Dodatkowe funkcje tego typu istnieją również po stronie RF. Na przykład możliwe jest wygenerowanie dwóch niezależnych sygnałów RF w celu pomiaru odbiornika oraz dobór parametrów, który wprowadza produkty intermodulacji w kanale odbiornika. Pozwala to na analizę reakcji odbiornika na sygnały interferencyjne bez użycia dodatkowego generatora. Tester R&S® CMA 180 zawiera dwa analizatory widma (jedne oparty na FFT i drugi z klasycznym przemiataniem- sweep), których można też użyć w trybie zero span, aby wyświetlić składowe przejściowe lub sygnały impulsowe w domenie czasu. Podobnie jak analizator audio, analizatory widma można stosować do ogólnych zadań w laboratorium.

 

Dwa alternatywne widoki tego samego pomiaru. Na widoku z rozdzielonym ekranem (na górze) wartości generatora i analizatora są wyświetlane jednocześnie, dzięki czemu reakcja badanego urządzenia na zmianę ustawień jest widoczna bez opóźnienia. Na widoku z zakładkami jeden wynik zajmuje całą dostępną powierzchnię ekranu

 

W radiu analogowym wymagana jest duża moc nadawania, aby przesłać sygnał na dużą odległość bez urządzeń retransmitujących. Tester R&S® CMA 180 jest w stanie odebrać moc wejściową do 150 W i pracować z silnymi nadajnikami.

Dwa alternatywne widoki tego samego pomiaru. Na widoku z rozdzielonym ekranem (na górze) wartości generatora i analizatora są wyświetlane jednocześnie, dzięki czemu reakcja badanego urządzenia na zmianę ustawień jest widoczna bez opóźnienia. Na widoku z zakładkami jeden wynik zajmuje całą dostępną powierzchnię ekranu

Widok trim pozwala obserwować istotne zmierzone wartości na tle dopuszczalnego zakresu tolerancji.

 

Widok trim pozwala obserwować istotne zmierzone wartości na tle dopuszczalnego zakresu tolerancji

 

Dowolne sygnały dzięki wbudowanemu generatorowi arbitralnemu

Wbudowany generator arbitralny pozwala tworzyć złożone sygnały analogowe lub cyfrowe, w tym sygnały RF. Pasmo 20 MHz i pamięć na 256 milionów próbek pozwalają R&S® CMA 180 na generację sygnałów szerokopasmowych bądź z przestrajaniem częstotliwości. Sygnały są zapisywane w formacie I/Q (kwadraturowym). Do obliczeń na sygnałach można wykorzystać narzędzia takie tak Matlab, Mathcad lub R&S® WinIQSIM2.

 

Automatyczne testy zapewniają wysoką wydajność i powtarzalne wyniki

Tester R&S® CMA 180 sprawdzi się podczas konserwacji systemu. Jednym z wyzwań, jakie stoją przed dużymi serwisami, jest wykonanie identycznych testów rozproszonych radiostacji przez różne osoby. R&S® CMArun pozwala łatwo zrealizować test z sekwencją kontrolną. Użytkownicy mogą wykorzystać sekwencje testowe przygotowane dla pewnych typów radia lub stworzyć własne. Graficzny interfejs R&S® CMArun pozwala na łatwe programowanie sekwencji testowych. Po każdym wykonaniu testu automatycznie generowany jest raport, który wyświetla wyniki pomiarów w formie tabeli lub w formie graficznej, w tym informację o przekroczeniu limitu. Raporty można przechowywać w celu dalszej analizy statystycznej. Poza R&S® CMA 180, R&S® CMArun pozwala na dołączenie testowanego urządzenia i dodatkowych przyrządów do sekwencji testowej za pomocą  przekaźników i wejść / wyjść TTL. R&S® CMArun jest zatem doskonałym narzędziem do końcowych testów podczas produkcji radia.

 

Przyszłościowe rozwiązanie z opcjonalnym oprogramowaniem do specjalnych zadań

Użytkownicy, którzy muszą często wykonywać testy własnych systemów radiowych, potrzebują odpowiedniego oprogramowania, które eliminuje potrzebę konfiguracji przyrządu do każdego zadania. Tester R&S® CMA 180 może być łatwo rozszerzony o dodatkowe moduły oprogramowania.  Pierwsze opcje są obecnie w przygotowaniu. Pozwolą na testy odbiorników GPS i pomiary przyrządów nawigacyjnych VOR/ILS. Możliwości sprzętowe oraz funkcje przetwarzania sygnałów R&S® CMA 180 stanowią solidną podstawę dla kolejnych rozwiązań programowych – takich, jak testowanie radia cyfrowego (SDR) i spełnienia cyfrowych standardów PSS.

Tester R&S® CMA 180 stanowi przyrząd do testowania radia każdej generacji, dowolnego rozmiaru i konfiguracji, który będzie służył użytkownikom przez lata.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej http://rohde-schwarz.pl.

Przedstawicielstwo Rohde & Schwarz w Polsce: ul. Al. Jerozolimskie 92, 00-807 Warszawa, tel: 22 337 64 97

O autorze