LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Newsletter

Proszę czekać.

Dziękujemy za zgłoszenie!

Wstecz
Aktualności

Najszybszy na świecie procesor 8051 od polskiej firmy Digital Core Design

Firma Digital Core Design (DCD) stworzyła procesor DQ80251, który pracuje z szybkością ponad 75 wyższą, niż oryginalny układ 8051. Tym samym stanowi on najbardziej wydajny rdzeń (IP) z listą rozkazową MCS51 dostępny obecnie na rynku. Ten w pełni konfigurowalny rdzeń mikrokontrolera 80251 obsługuje listy rozkazowe MCS-51 oraz MCS-251. Rozwiązanie to oferuje szeroki wybór wbudowanych układów peryferyjnych, w tym USB, Ethernet, I2C, SPI, UART, CAN, LIN, HDLC i obsługę Smart Card. Model DQ80251 jest dostępny u globalnych dystrybutorów DCD.

Digital Core Design wprowadziło pierwszą wersję DQ80251 w 2011 roku. Układ ten cechował się 66 razy wyższą wydajnością, niż oryginalny procesor 8051. Teraz, cztery lata później, DCD wychodzi naprzeciw oczekiwaniom klientów i oferuje w pełni konfigurowalny mikrokontroler DQ80251, który obsługuje listy rozkazowe MCS-51 oraz MCS-52 i osiąga szybkość dokładnie 75,08 razy wyższą, niż oryginalny układ.

Wynik testu Dhrystone 2.1 osiągnięty przez DQ80251 to 0,70579 DMIPS/MHz, co stanowi przyspieszenie 75,08 razy w stosunku do oryginalnego układu 80C51 pracującego z tą samą częstotliwością.” – tłumaczy Tomasz Krzyżak, wiceprezes Digital Core Design – „Jednak szybkość to nie wszystko. Dynamiczny pobór mocy DQ80251 również jest bardzo niski. Pod tym względem układ może rywalizować nie tylko ze wszystkimi innymi rdzeniami zgodnymi z 8051, ale też z energooszczędnymi procesorami 32-bitowymi.”

Aby umożliwić tworzenie bardziej zaawansowanych rozwiązań typu system-on-chip, układ DQ80251 został wyposażony we wbudowany debugger DoCDTM. Jest to sprzętowy debugger pracujący w czasie rzeczywistym, który pozwala na debugowanie całego układu system-on-chip. W odróżnieniu od innych wbudowanych debuggerów, DoCDTM pozwala na nieinwazyjny wgląd w działającą aplikację. Umożliwia uruchomienie, zatrzymanie wykonywania, przejście do procedury, pominięcie procedury, odczyt i zapis dowolnego rejestru mikrokontrolera, pamięci wewnętrznej i zewnętrznej oraz wszystkich rejestrów specjalnych (SFR), w tym układów peryferyjnych wybranych przez użytkownika.

Więcej informacji na temat układu DQ80251 można uzyskać tutaj.

Polski portal branżowy dedykowany zagadnieniom elektroniki. Przeznaczony jest dla inżynierów i konstruktorów, projektantów hardware i programistów oraz dla studentów uczelni technicznych i miłośników elektroniki. Zaglądają tu właściciele startupów, dyrektorzy działów R&D, zarządzający średniego szczebla i prezesi dużych przedsiębiorstw. Oprócz artykułów technicznych, czytelnik znajdzie tu porady i pełne kursy przedmiotowe, informacje o trendach w elektronice, a także oferty pracy. Przeczyta wywiady, przejrzy aktualności z branży w kraju i na świecie oraz zadeklaruje swój udział w wydarzeniach, szkoleniach i konferencjach. Mikrokontroler.pl pełni również rolę patrona medialnego imprez targowych, konkursów, hackathonów i seminariów. Zapraszamy do współpracy!