ADSP-BF706 EZ-KIT Mini czyli DSP w świecie Arduino

Wybrane modele – dostępne w obudowach o liczbie wyprowadzeń 189 – prezentowanych układów są wyposażone w interfejs zewnętrznej pamięci SDRAM DDR3/LPDDR oraz wewnętrzny przetwornik HADC. Ma on rozdzielczość 12 bitów, 4 asymetryczne kanały wejściowe (z indywidualnymi układami Sample & Hold), regulowaną częstotliwość konwersji (do 1 MHz), a także kilka trybów automatycznej pracy, które użytkownik może samodzielnie skonfigurować, zdejmując część pracy z CPU.

Mikroprocesor użyty w zestawie ADSP-BF706 EZ-KIT Mini jest montowany w obudowie QFN z 88 wyprowadzeniami (fotografia 3). Jest ona wygodna w montażu (raster wyprowadzeń 0,5 mm) i ma niewielkie wymiary (12×12 mm i zaledwie 0,85 mm wysokości).

 

Fot. 3. Wygląd obudowy mikroprocesora ADSP-BF706 użytego w zestawie startowym ADSP-BF706 EZ-KIT Mini

 

Fot. 4. Wyposażenie zestawu ADSP-BF706 EZ-KIT Mini

 

Przejdźmy teraz do prezentacji zestawu startowego. O zastosowanym w nim mikroprocesorze wiemy już co nieco, jego otoczenie na płytce o wymiarach ok. 5 x 10 cm stanowią (fotografia 4): pamięć Flash o pojemności 4 MB z interfejsem QSPI, kodek audio ADAU1761 z sygnałami audio wyprowadzonymi na złącza mini-jack (wejście i wyjście), użytkownik ma do dyspozycji także jeden przycisk dołączony do GPIO i jedną LED, zestaw złącz z wyprowadzonymi sygnałami interfejsów (w tym EPPI, SPORT, SPI, I2C) i timerów, interfejs USB 2.0 HS OTG, a także wspomniane na początku artykułu złącza Arduino (fotografia 5).

 

Fot. 5. Zestaw ADSP-BF706 EZ-KIT Mini wyposażono w złącza zgodne z systemem Arduino Rev. 3

 

Ze względu na specyfikę „serca” zestawu, nie jest on w pełni zgodny ze wszystkimi shieldami tworzącymi system Arduino. Na złącza nie wyprowadzono m.in. 5 wejściowych kanałów analogowych (bo zastosowany mikroprocesor nie ma wbudowanego przetwornika ADC), brakuje także kilku innych linii I/O (rysunek 6), realnie na złączu Arduino użytkownik ma do dyspozycji interfejsy I2C i SPI oraz po jednej linii: wejściowej i wyjściowej. Trzeba to wziąć pod uwagę podczas planowania zakupu shieldów rozszerzających. Wszystkie linie wyprowadzone na złącze Arduino są buforowane za pomocą układu 74LCX125, dzięki czemu mogą współpracować z shieldami zasilanymi napięciem 5 V.

 

Rys. 6. Faktyczna zgodność prezentowanego zestawu z Arduino jest ograniczona, co doskonale widać na schemacie

 

O autorze