Infineon HITFET+ – rozwiązanie alternatywne dla przekaźników elektromechanicznych

Firma Infineon Technologies zaprezentowała rodzinę przełączników typu low-side HITFET+ (High Integrated Temperatur Protected MOSFET), które mają zastąpić przekaźniki bardziej trwałym rozwiązaniem półprzewodnikowym. Układy tego typu mają rozbudowane możliwości, w tym funkcje diagnostyczne, cyfrową informację o statusie i zabezpieczenie przed zwarciem. Nową możliwością, która nie była dotąd dostępna, jest kontrolowana szybkość narastania sygnału (slew rate), pozwalająca łatwo znaleźć równowagę między stratami przełączania a kompatybilnością elektromagnetyczną.

Rodzina HITFET+ będzie obejmować przynajmniej 16 modeli różniących się rezystancją w stanie przewodzenia (Rds) w zakresie od 10 do 800 m?. Układy będą wyposażone w różny zestaw funkcji (na przykład powiadamianie o statusie lub jego brak). Do wyboru będą też różne obudowy – D-PAK z 3. lub 5. wyprowadzeniami, a także DSO z 8. wyprowadzeniami. Produkty z serii HITFET+ o tym samym rozmiarze obudowy pozwalają na pełną skalowalność projektu – aby wysterować inne obciążenie nie ma potrzeby modyfikacji schematu płytki PCB ani oprogramowania. Pierwszy model z rodziny HITFET+ o nazwie BTF3050TE jest już dostępny.

Produkty HITFET+ mogą znaleźć zastosowanie w różnego rodzaju urządzeniach przemysłowych: drukarkach, odkurzaczach, bateriach słonecznych i automatach. Jest to ponadto rozwiązanie nadające się do licznych zastosowań motoryzacyjnych. BTF3050TE potrafi pracować z dowolnym obciążeniem rezystancyjnym, indukcyjnym lub pojemnościowym. Układ został zaprojektowany, aby zastąpić elektromechaniczne przekaźniki oraz układy dyskretne i jest zoptymalizowany pod kątem pracy w warunkach zasilania napięciem 12 V.

BTF3050TE mieści się w obudowie TO-252 (D-PAK 5. wyprowadzeniami). Jest już dostępny w sprzedaży w ilościach hurtowych. Kolejne produkty z serii HITFET+ będą pojawiać się w ofercie do końca roku 2015.

O autorze