Technologia MaxCharge skraca czas ładowania baterii o 60 procent

Firma Texas Instruments zaprezentowała układ bq25892 – pierwszą na rynku w pełni zintegrowaną ładowarkę jednoogniwowych baterii litowo-jonowych o wydajności 5 A. Dzięki autorskiej technologii MaxCharge pozwala ona na skrócenie czasu ładowania baterii o 60% w porównaniu z tradycyjnymi ładowarkami, a także obniżenie temperatury pracy. Technologia MaxCharge zapewnia krótsze czasy ładowania i mniejszy poziom wydzielanego ciepła, co poprawia wygodę użytkownika i wydłuża efektywny czas pracy urządzeń pracujących na baterii litowo-jonowej. Należą do nich smartfony, tablety, banki energii, a także przyrządy medyczne i przemysłowe.

Najważniejsze cechy:

  • Szybie ładowanie: pierwsza na rynku ładowarka jednooogniwowych baterii litowo-jonowych o wydajności do 5 A i dopuszczalnym napięciu wejściowym do 14 V. 
  • Wysoka sprawność: do 91% podczas ładowania z napięciem wejściowym 9 V i prądem 3,5 A. Jednocześnie wzrost temperatury wynosi tylko 18°C.
  • Zwiększone bezpieczeństwo: projektanci mogą zmniejszyć ilość wydzielanego ciepła, kontrolując temperaturę układu scalonego i optymalizując pracę układu w pętli regulacji termicznej.
  • Wysoka wydajność prądowa: ładowarka może dostarczyć prąd o maksymalnej chwilowej wartości 9 A w celu natychmiastowego zasilenia systemu.
  • Proste użycie w projekcie: kompatybilność wyprowadzeń z produktami z rodziny bq24192.

Ładowarka bq25892 jest już dostępna w ilościach hurtowych za pośrednictwem sklepu TI Store i sieci autoryzowanych dystrybutorów Texas Instruments. Układ mieści się w obudowie QFN 4 x 4 mm z 24. wyprowadzeniami. Modele bq25890 oraz bq25892 dla smartfonów i tabletów kosztują 2,50 USD za sztukę przy zamówieniu 1000 sztuk. Nowy model bq25895, przeznaczony również dla banków energii, jest dostępny w cenie 2,00 USD.

O autorze