Kinetis K8x – „bezpieczne” mikrokontrolery z rdzeniem Cortex-M4

Firma Freescale rozszerzyła rodzinę mikrokontrolerów Kinetis o grupę K8x. Według zapewnień producenta są to układy zapewniające najwyższy poziom bezpieczeństwa systemu spośród dostępnych na rynku mikrokontrolerów z rdzeniem ARM Cortex-M.

Tworzenie bezpiecznych systemów wbudowanych wymagało do tej pory od konstruktorów zastosowania nawet trzech układów elektronicznych: mikrokontrolera/mikroprocesora, koprocesora odpowiedzialnego za szyfrowanie danych oraz (w wybranych przypadkach) układu fizycznego naruszenia (physical tamper). Mikrokontrolery Kinetis K8x realizują wszystkie wymienione funkcje w jednym układzie, co pozwala na zaoszczędzenie kosztu wykonania systemu, zmniejszenie jego rozmiarów oraz obniżenie zużycia energii.

Istotnym rozwiązaniem zastosowanym w układach Kinetis K8x jest sprzętowy blok szyfrowania asynchronicznego. Zapewnia on znacznie szybsze szyfrowanie i deszyfrowanie w porównaniu do rozwiązania programowego, jednocześnie nie zajmuje pamięci, jest bardziej energooszczędny i spełnia kryteria stawiane przez protokoły komunikacyjne.

Blok sprzętowego szyfrowania może realizować tak zwane szyfrowanie i deszyfrowanie w locie (on-the-fly decryption). Ma ono zastosowanie w przypadku układów pamięci NOR Flash. Dzięki tej opatentowanej przez firmę Freescale technice mikrokontrolery Kinetis K8x mogą komunikować się z układami pamięci, w których dane są zaszyfrowane.

Mikrokontrolery Kinetis K8x mogą znaleźć zastosowanie w szerokiej gamie urządzeń IoT (Internet of Things). Przykładowe produkty to terminale płatnicze, automatyka budynkowa, przenośne urządzenia medyczne oraz urządzenia ubieralne (wearables).

Narzędzia sprzętowe dla mikrokontrolerów Kinetis K8x obejmują płytkę uruchomieniową z serii Freedom oraz płytkę ewaluacyjną z serii Tower, w tym projekt referencyjny terminala płatniczego (TWR-PoS-K81).

Firma Freescale obecnie dostarcza próbki mikrokontrolerów Kinetis K8x oraz narzędzia sprzętowe do swoich kluczowych klientów. Produkcja masowa układów i narzędzi rozpocznie się w czwartym kwartale 2015 r. Więcej informacji można znaleźć na stronie producenta.

O autorze