Freescale prezentuje i.MX 7 – pierwsze procesory aplikacyjne z rdzeniami Cortex-A7 i Cortex-M4

Firma Freescale zaprezentowała układy i.MX 7, które są najnowszą serią procesorów aplikacyjnych należących do popularnej rodziny i.MX. i.MX 7 to pierwszy na rynku produkt, w którym zintegrowano rdzeń ARM Cortex-A7 i ARM Cortex-M4. Ponadto układy wyróżniają się atrakcyjnym stosunkiem mocy obliczeniowej do poziomu zużycia energii (15.7 DMIPS/mW) oraz nowym trybem pracy LPSR (Low Power State Retention).

Pierwszymi seriami układów w rodzinie i.MX 7 są i.MX 7Solo i i.MX 7Dual, w których rdzeń Cortex-A7 może pracować z częstotliwością do 1 GHz, a Cortex-M4 może być taktowany z zegarem do 266 MHz. Oba rdzenie mogą być indywidualnie włączane i wyłączane, gdy zachodzi taka potrzeba. Taka architektura, którą producent nazywa „performance-on-demand” spełnia wymagania systemów pracujących pod systemem operacyjnym Linux, wykorzystujących graficzny interfejs użytkownika i stosy komunikacji bezprzewodowej. Gdy efektywne przetwarzania informacji nie jest potrzebne, praca systemu może zostać przekserowana z rdzenia Cortex-A7 do rdzenia Cortex-M4, co pozwala na oszczędzanie energii.

Dzięki zastosowaniu procesu technologicznego 28 nm i innym rozwiązaniom procesor w trybie LPSR pobiera tylko 250 ?W, co stanowi 48% wartości w porównaniu z rozwiązaniami konkurencji. Jednocześnie procesor realizuje w tym trybie odświeżanie pamięci DDR, wybudzanie ze stanu uśpienia za pomocą portów GPIO oraz podtrzymanie zawartości pamięci.

Układy i.MX 7 są rozwiązaniem dedykowanym między innymi dla urządzeń noszonych na ciele (wearables), bezpiecznych terminali płatniczych, elementów systemu inteligentnego budynku i szerokiej gamy urządzeń z zakresu IoT (Internet of Things).

Próbki procesorów i.MX 7Solo i i.MX 7Dual są już dostępne. Układy do produkcji masowej trafią w listopadzie 2015 r. Więcej informacji można znaleźć na stronie producenta.

O autorze