LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Artykuły

PIC16F z inteligentnymi peryferiami, czyli nowy pomysł Microchipa na mikrokontrolery 8-bitowe

Mikrokontrolery PIC16(L)F1769

Istnieje spore podobieństwo pomiędzy opisanymi wcześniej mikrokontrolerami PIC16(L)F161X i będącymi przedmiotem tej części artykułu układami PIC16(L)F1769. Jest to przykładowo ta sama maksymalna częstotliwość taktowania CPU (32 MHz) oraz wbudowana pamięć (programu: do 14 kB, danych: do 1 kB). Ponadto część wbudowanych peryferiów również jest taka sama dla obu rodzin układów. Schemat budowy wewnętrznej mikrokontrolerów PIC16(L)F1769 pokazano na rysunku 3.

Rys. 3. Schemat budowy wewnętrznej mikrokontrolerów PIC16(L)F1769

Poniżej opisano dwa rozwiązania, które wyróżniają mikrokontrolery PIC16(L)F1769.

  • Programmable Ramp Generator – generator sygnałów typu ‘ramp’ z niezależną konfiguracją zbocza narastającego i opadającego.
  • LED Dimming Engine – blok peryferiów realizujący ściemnianie diod LED (przetwornik A/C i C/A, wzmacniacz operacyjny, komparator, generator PWM, modulator sygnałowy, generator sygnału komplementarnego oraz porty wejścia/wyjścia o wydajności 100 mA). 

Peryferia mikrokontrolerów PIC16(L)F1769 zostały dobrane głównie pod kątem dwóch obszarów zastosowań. Pierwszy z nich to różnego typu systemy oświetleniowe np. o charakterze dekoracyjnym, motoryzacyjnym czy ostrzegawczym (rysunek 4). Drugi z nich to z kolei ładowarki akumulatorów oraz zasilacze typu SMPS, zarówno DC-DC, jak i AC-DC (rysunek 5).

Rys. 4. Przykład systemu oświetlenia opartego na mikrokontrolerze PIC16(L)F1769

Rys. 5. Przykład systemu zasilającego opartego na mikrokontrolerze PIC16(L)F1769

Mikrokontrolery PIC16(L)F1769 są dostępne w obudowach typu PDIP, SOIC, SSOP, TSSOP oraz QFN, wszystkie z 14. lub 20. wyprowadzeniami. Układy można nabyć w cenie od 0.87 USD (cena jednostkowa dla zamówień 10 tysięcy sztuk).

Więcej informacji o mikrokontrolerach PIC16(L)F1769 można znaleźć w poświęconej im prezentacji.

SZYMON PANECKI urodził się 17 lutego 1985 roku w Milanówku. Tytuł inżyniera Elektroniki i Telekomunikacji, a następnie magistra inżyniera na Wydziale Elektroniki Politechniki Wrocławskiej uzyskał kolejno w roku 2008 i 2010. Ponadto tytuł inżyniera Informatyki na Wydziale Elektroniki Politechniki Wrocławskiej uzyskał w roku 2011. Szymon Panecki jest doświadczonym elektronikiem-konstruktorem, który w trakcie swojej zawodowej kariery koncentruje się na definiowaniu i projektowaniu (zarówno w warstwie sprzętowej jak i programowej) systemów wbudowanych opartych na mikrokontrolerach z rdzeniem ARM od różnych producentów, w tym przede wszystkim Infineon Technologies (rodzina XMC1000 i XMC4000), STMicroelectronics (STM32 i STR7), Freescale Semiconductor (Kinetis L) oraz Silicon Labs (EFM32 i Precision32). Obszarem jego szczególnego zainteresowania są systemy wykorzystujące czujniki środowiskowe (wilgotności, ciśnienia, temperatury) oraz przemysłowe i motoryzacyjne interfejsy komunikacyjne, głównie CAN. Szymon Panecki od wielu lat współpracuje z czasopismem "Elektronika Praktyczna" oraz portalem Mikrokontroler.pl, na łamach których publikuje liczne artykuły dotyczące swoich projektów, jak również nowości produktowych firm z branży półprzewodnikowej.