Nowy mikroskop sił atomowych 9500 Keysight Technologies

Firma Keysight Technologies dodaje do oferty nowy mikroskop sił atomowych 9500 o ultraszybkim skanowaniu. Dzięki wprowadzeniu w systemie Keysight 9500 AFM nowego oprogramowania i nowego szerokopasmowego kontrolera cyfrowego oraz zmodernizowaniu konstrukcji mechanicznej, uzyskano nieosiągalną dotąd szybkość skanowania do 2 s/ramkę (256 x 256 pikseli). Model 9500, zaprojektowany dla potrzeb naukowców i inżynierów z działów badawczo-rozwojowych nadaje się idealnie do zaawansowanych aplikacji AFM z zakresu materiałoznawstwa, nauk przyrodniczych, badań polimerów czy charakteryzacji elektrycznej.

Bardzo dużą szybkość skanowania uzyskano w modelu 9500 dzięki nowej technologii Quick Scan opracowanej przez firmę Keysight. Dostępna jako opcja systemowa, jest ona kontrolowana z poziomu NanoNavigatora, nowego pakietu oprogramowania do obrazowania i analizy. Poza wsparciem dla funkcjonalności Quick Scan, NanoNavigator pozwala użytkownikom zaoszczędzić czas dzięki nowej funkcjonalności Auto Drive zapewniającej automatyczną i optymalną konfigurację wszystkich parametrów 9500.

Zarówno nowicjusze, jak i eksperci w dziedzinie AFM z pewnością docenią efektywny interfejs GUI prowadzący użytkownika krok po kroku przez proces konfiguracji i badań z wykorzystaniem intuicyjnych symboli graficznych. Dla zapewnienia jeszcze większej wygody użytkowania opracowano aplikację NanoNavigator dla smartfonów i tabletów, umożliwiającą zdalne monitorowanie eksperymentów AFM wykonywanych za pomocą 9500.

Keysight 9500 oferuje duży (90µm) skaner AFM z zamkniętą pętlą o atomowej rozdzielczości, bardzo dobrą kontrolę parametrów środowiskowych, w tym ultra-precyzyjną kontrolę temperatury oraz znacznie więcej. Zapewnia doskonałą jakość obrazowania w płynach, gazach i normalnych warunkach otoczenia. Badacze mogą również wykorzystywać go do jednoprzebiegowej charakteryzacji elektrycznej w nanoskali. Nowy, szerokopasmowy kontroler cyfrowy bazujący na specjalizowanym układzie FPGA zapewnia szybką, a zarazem precyzyjną pracę przyrządu i eliminuje konieczność stosowania dodatkowych zewnętrznych modułów sterujących.

Zwarta konstrukcja mechaniczna modelu 9500 zapewnia użytkownikom szybki i wygodny dostęp do próbek. Kilka najczęściej wykorzystywanych trybów obrazowania AFM (w tym opatentowany przez Keysight tryb MAC) jest obsługiwanych przez standardową, systemową głowicę skanującą, która może być z łatwością wymieniona na głowice specjalizowane, pozwalając łatwo poszerzyć zakres zastosowań przyrządu. Firma Keysight oferuje też skaner STM do badań materiałów przewodzących oraz system ILM do równoczesnego obrazowania AFM i optycznego.

Więcej informacji jest dostępnych tu.
Dystrybutorem produktów Keysight Technologies w Polsce jest firma AM Technologies Sp. z o.o., Al. Jerozolimskie 146c, 02-305 Warszawa, tel. 22 5322800, fax 22 5322828, e-mail: info@amt.pl.

O autorze