Nowe układy FTDI do konwersji z USB 3.0 na kolejkę FIFO

Powszechnie używany interfejs USB nie zawsze jest tym, czego akurat potrzebujemy. Wówczas można sięgnąć po najnowszy układ FT60x firmy FTDI w celu przekonwertowania sygnału.

Mostek USB-FIFO może przydać się między innymi w przypadku konieczności podłączenia starszych urządzeń do interfejsu USB 3.0. Może on także okazać się niezbędny w przypadku nowych układów, które obsługują różne, niekompatybilne protokoły.

Interfejs USB 3.0 często wykorzystywany jest przy urządzeniach wymagających bardzo dużych przepustowości, głównie w sprzęcie pracującym z obrazami: kamerach, drukarkach, skanerach, a nawet aparaturze medycznej. Układ FT60x przy wykrzystaniu 32 bitowego interfejsu równoległego zapewnia transfer na poziomie 3,2 Gbps.

Wewnętrzny bufor układu jest w stanie przechować do 16 kB danych z FIFO. Do transmisji wykorzystuje się synchroniczną, wielokanałową szynę FIFO (4 wejścia i 4 wyjścia) albo jednokanałowy protokół synchroniczny 245 (245 Synchronous FIFO bus).

Firma FTDI zapewnia, że przy projektowaniu układu zwrócono szczególną uwagę na prostotę i wszechstronność. Układ pracuje na napięciach 1,8V, 2,5V i 3,3V. Po zamontowaniu w układzie nie wymaga skomplikowanej konfiguracji. Obsługiwany jest tryb uśpienia z dedykowanym pinem służącym do wybudzania układu.

Co istotne, producent przygotował płytki ewaluacyjne UMFT60xx, pozwalające wypróbować działanie układów FT60x. Do obsługi transmisji FIFO, są one wyposażone w złącza FMC i HSMC. Przygotowano także 4 moduły pozwalające na podłączenie większości popularnych układów FPGA.

Więcej informacji: Soyter Sp. z o.o., Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.

O autorze