RS Components oferuje nową mikropłytkę Arduino

RS Components poszerza swoją ofertę płytek rozwojowych i prototypowych opartych na otwartej platformie Arduino o nową płytkę Arduino Yun Mini.

Płytka Arduino Yun Mini jest przeznaczona dla inżynierów systemów wbudowanych, specjalistów i studentów. To przeprojektowana wersja płytki mikrokontrolera Arduino Yun WiFi, która ułatwia prototypowanie. Co ważne, jest lekka i niewielkich rozmiarów.

Wymiary płytki Yun Mini to około 71,1 mm × 22,9 mm, co stanowi mniej niż połowę powierzchni płytki Arduino Yun, której wymiary wynoszą około 68,6 mm × 53,3 mm wraz ze złączem USB zwiększającym jej długość do około 73 mm. Dodatkowo waga płytki Yun Mini wynosi 16 g, czyli zaledwie połowę wagi płytki Yun. Niewielkie rozmiary sprawiają, że nowa płytka idealnie nadaje się do stosowania w ograniczonych przestrzeniach, a zwłaszcza podczas realizacji projektów z zakresu automatyki domowej, gdzie ważne jest stosowanie niewielkich urządzeń.

Yun Mini to ekonomiczna płytka prototypowa wyposażona w mikrokontroler ATmega32u4 i układ SOC typu Qualcomm Atheros AR9331 z procesorem MIPS 24K, który pracuje z prędkością do 400 MHz i obsługuje dystrybucję Linino systemu Linux opartą na rozwiązaniu OpenWRT. Biblioteka Bridge umożliwia komunikację między dwoma procesorami, pozwalając programom Arduino na uruchamianie skryptów powłoki, komunikowanie się z interfejsami sieciowymi i odbieranie informacji z procesora AR9331.

Płytka ma wbudowany moduł Wi-Fi (w standardzie IEEE 802.11b/g/n, do 150 Mb/s) i obsługuje 20 styków wejść/wyjść cyfrowych, z których 7 można użyć jako wyjścia PWM, a 12 jako wejścia analogowe. Płytka wyposażona jest również w rezonator kwarcowy 16 MHz, złącze micro-USB, złącze ICSP, dwa przyciski resetowania i jeden przycisk użytkownika.

Płytka Yun Mini, podobnie jak rozwiązanie Arduino Leonardo, wykorzystuje mikrokontroler ATmega32u4 ze zintegrowaną obsługą komunikacji USB, co eliminuje konieczność stosowania drugiego procesora i umożliwia współpracę płytki z podłączonym komputerem jako mysz i klawiatura oraz wirtualny port szeregowy (CDC)/port COM.

Płytkę Yun Mini można spersonalizować z pomocą maksymalnie dwóch spośród trzech dostępnych akcesoriów: dogRJ45, dogUSB oraz dogUSB eMMC. DogRJ45 to port Ethernet 10/100 Mb/s, dogUSB to złącze USB typu A z koncentratorem USB 2.0, który ma gniazdo na kartę pamięci miniSD i pozwala na zwiększenie pamięci płytki, a dogUSB eMMC to port USB typu A ze zintegrowaną pamięcią flash o wielkości 4 GB.

Płytka może być zasilana ze złącza micro-USB lub z zasilacza sieciowego 5 V, co stanowi zalecany wariant. Można także skorzystać z regulowanego zasilacza 5 V, który należy podłączyć do styku Vwe. Płytkę Yun Mini można zaprogramować, używając oprogramowania Arduino pobranego ze strony arduino.org/downloads lub oprogramowania Linino IO dostępnego na stronie www.linino.org.

O autorze