LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Artykuły

[STM32L476G-DISCO] Nowy zestaw startowy z mikrokontrolerem STM32L4

O mikrokontrolerach STM32L4 i pierwszym dostępnym na rynku zestawie startowym – NUCLEO-L476RG (jeszcze w wersji z mikrokontrolerami w wersjach próbek inżynierskich) – pisaliśmy w artykule będącym jednym z naszych raportów z targów Embedded World 2015. Teraz przedstawiamy kolejne – tanie – narzędzie ewaluacyjne: zestaw STM32L476G-DISCO, którego wygląd (obydwie strony PCB) pokazano na fotografii 1.

 Fot. 1. Wygląd zestawu STM32L476G-DISCO (widok PCB od strony „elementów” i od strony „lutowania”)

 

 

Zestawy wyposażono w mikrokontroler STM32L476 z wewnętrzną pamięcią Flash o pojemności 1 MB i wbudowaną SRAM o pojemności 128 kB. Standardowym wyposażeniem zestawu – podobnie do innych modeli zestawów DISCOVERY – jest programator-debugger ST-Link/V2-1 (współpracujący ze środowiskiem sieciowym mbed.org), przycisk zerujący oraz 5-pozycyjny joystick. Użytkownik ma także do dyspozycji cztery diody LED z siedmiu zainstalowanych w zestawie. W jego skład wyposażenia pokładowego STM32L476G-DISCO wchodzą także:

  • sensory MEMS 9DoF (cyfrowy kompas i akcelerometr LSM303C + żyroskop L3GD20 – obydwa umieszczone pod wyświetlaczem LCD, są dostępne dopiero po demontażu wyświetlacza LCD – fotografia 2),

 Fot. 2. Sensory MEMS 9DoF w zestawie STM32L476G-DISCO są montowane pod wyświetlaczem LCD

 

  • wyświetlacz alfanumeryczny LCD o organizacji 4 x 24 segmenty (fotografia 3),

 

Fot. 3. Wygląd aktywnego wyświetlacza LCD zastosowanego w STM32L476G-DISCO

 

  • pamięć Flash qSPI o pojemności 128 Mb (fotografia 4),

 

Fot. 4. Od lewej strony: gniazdo minijack, przetwornik C/A audio, złącze USB-OTG, mikrofon MEMS i pamięć Flash SPI (za mikrofonem)

 

  • przetwornik C/A audio z wyjściem Minijack 3,5 mm (fotografia 4),
  • mikrofon MEMS MP34DT01 dołączony do wejścia interfejsu DFSDM (Digital Filter for Delta-Sigma Modulator), który jest wbudowany w mikrokontroler (fotografia 4),
  • system pomiaru poboru prądu przez testowany mikrokontroler,
  • interfejs USB-OTG do wykorzystania w aplikacji użytkownika.

Aplikacja demonstracyjna zestawu STM32L476G-DISCO składa się z siedmiu przykładowych programów, które użytkownik uruchamia korzystając z joysticka i komunikatów na wyświetlaczu LCD (wybrane komunikaty pokazano na fotografii 5).

 Fot. 5. Przykładowe komunikaty z wielopoziomowego menu zestawu STM32L476G-DISCO

 Dostępne aplikacje demonstracyjne są następujące (ich działanie pokazano na filmie powyżej):

  • pomiar napięcia zasilającego mikrokontroler,
  • pobór prądu przez mikrokontroler w różnych trybach pracy (RUN @24MHz, SLEEP @24MHz, LPRUN, PL SLP @2MHz, STOP2, STDBY, SHTDWN),
  • zapis sygnału audio do pamięci Flash qSPI (próbka 16-bitowa @48 kHz),
  • odtwarzanie zapisanych sygnałów audio z pamięci Flash,
  • cyfrowy kompas z procedurą kalibracji 3D,
  • miernik natężenia dźwięku w otoczeniu (próbka 16-bitowa @48 kHz),
  • stroik gitarowy.

Oprogramowanie demonstracyjne oraz konfiguracyjne prezentowanego zestawu (a także pozostałych zestawów ewaluacyjnych z mikrokontrolerami STM32L4) jest dostarczane w ramach pakietu STM32CubeL4, który można wykorzystywać samodzielnie lub jako element konfiguracji środowiska STM32Cube.

Polski portal branżowy dedykowany zagadnieniom elektroniki. Przeznaczony jest dla inżynierów i konstruktorów, projektantów hardware i programistów oraz dla studentów uczelni technicznych i miłośników elektroniki. Zaglądają tu właściciele startupów, dyrektorzy działów R&D, zarządzający średniego szczebla i prezesi dużych przedsiębiorstw. Oprócz artykułów technicznych, czytelnik znajdzie tu porady i pełne kursy przedmiotowe, informacje o trendach w elektronice, a także oferty pracy. Przeczyta wywiady, przejrzy aktualności z branży w kraju i na świecie oraz zadeklaruje swój udział w wydarzeniach, szkoleniach i konferencjach. Mikrokontroler.pl pełni również rolę patrona medialnego imprez targowych, konkursów, hackathonów i seminariów. Zapraszamy do współpracy!