Konkurs dla projektantów: „IoT w Inteligentnym Mieście”

Rusza konkurs projektancki  „IoT w inteligentnym mieście” na prototyp urządzenia z kategorii Internetu Rzeczy możliwego do wykorzystania w przestrzeni miejskiej. W rywalizacji mogą wziąć udział firmy i zespoły konstruktorskie  z całej Polski. Nagrody to m.in. wsparcie w pozyskaniu inwestorów na komercjalizację urządzenia, promocja rozwiązania w mediach, wizyta w fabryce półprzewodników firmy STMicroelectronics i nagrody rzeczowe. Organizatorem konkursu jest firma Masters, głównym partnerem technologicznym – firma STMicroelectronics.

Internet Rzeczy bywa nazywany „trzecią falą” internetu i rewolucją przemysłową. Według prognoz do 2019 r. pojawi się 35 miliardów połączonych ze sobą urządzeń – od czujników w ubraniach, aż po „podłączone” sprzęty AGD, samochody i budynki. 
Internet Rzeczy jest też jednym z filarów rozwoju „inteligentnych” miast, czyli takich, które hojnie czerpią z dobrodziejstw nowych technologii, aby  podnosić jakość życia mieszkańców. Już teraz Barcelona korzysta z IoT do zarządzania wodociągami, inteligentnymi parkingami, odpadami czy w komunikacji miejskiej. Wszystkie te rozwiązania, oprócz tego, że wpływają na komfort obywateli, mogą znacząco obniżyć koszty funkcjonowania miasta. Dlatego do Internetu Rzeczy powoli zaczynają przekonywać się również polskie metropolie.

Firmy Masters (www.masters.com.pl),  STMicroelectronics (www.st.com) orazy Grupa Keryx (www.keryxgroup.com) , dostrzegając potencjał rozwoju Internetu Rzeczy w miastach, ogłaszają konkurs dla firm i zespołów konstruktorskich pt. „IoT w inteligentnym mieście”.  Zadanie konkursowe polega na opracowaniu prototypu urządzenia z kategorii Internetu Rzeczy, które może zostać wykorzystane w przestrzeni miejskiej. Zespoły mają rok na opracowanie urządzenia – konkurs zaczyna się 1 października 2015 r., a rozstrzygnięcie  nastąpi w październiku 2016 r. W Kapitule Konkursu, która oceni prototypy, zasiadają m.in. ekspert ds. sztucznych sieci neuronowych prof. Jerzy Marian Balicki z Politechniki Gdańskiej.

Partnerami medialnymi konkursu są: Elektronik, portal Mikrokontroler.pl oraz Elektronika Praktyczna.
Kryteria konkursu mają charakter techniczny (m.in. projekt elektryczny urządzenia, optymalne użycie mikrokontrolerów, interfejs użytkownka), jak i dotyczą innowacyjności oraz przydatności urządzenia dla miasta. Szczegóły konkursu i regulamin można znaleźć na stronie www.masters.com.pl/konkurs.

Kontakt: Paweł Pawiński, pawel.pawinski@masters.com.pl, tel. 500 054 291.

O autorze