LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Aktualności

Nowa generacja układów EVE firmy FTDI

O rodzinie multimedialnych układów Embedded Video Engine pisano na stronie dystrybutora, firmy Soyter, już wielokrotnie. Tym razem okazja jest wyjątkowa – układy EVE doczekały się nowej generacji, wyposażonej w szereg usprawnień dających nowe możliwości.

EVE to nazwa marketingowa silnika wyświetlającego grafikę na wyświetlaczach LCD. Do tej pory implementowały go układy z serii FT80x. Teraz pałeczkę przejmują FT81x (http://www.ftdichip.com/Products/ICs/FT81X.html), podobnie jak poprzednicy łączący funkcje kontrolera paneli dotykowych, sterownika wyświetlaczy LCD i generatora dźwięku. Układy nowej serii są wyposażone w 18- lub 24-bitowe interfejsy RGB i mogą obsługiwać wyświetlacze o rozdzielczościach do 800 x 600, zarówno pracujące z pionie, jak i w poziomie. Mają też poszerzoną w stosunku do poprzedników pamięć RAM (1 MB), a wbudowany silnik dekompresji JPEG ułatwia bardziej efektywne implementacje interfejsów użytkownika, dzięki 500-1000 razy szybszemu ładowaniu obrazów. Układy obsługują różnorodne palety barw w 16 i 32 bitach, z przezroczystością. Wbudowany procesor hostujący jest wyposażony w interfejs SPI/QSPI pracujący z częstotliwością do 30 MHz.

Dla chcących szybko przetestować możliwości nowych układów EVE firma FTDI udostępnia rodzinę zestawów ewaluacyjnych VM810C50A. Są one oparte o układ FT810Q, wyposażone w głośniczek oraz układ serowania podświetleniem ekranu, a wszystko to na płytce rozmiarów karty kredytowej. Należące do tej rodziny moduły VM810C50A-D wyposażone są w 5-calowy wyświetlacz WVGA (800 x 480) z panelem dotykowym TFT. W ofercie są też moduły VM810C50A-N, pozbawione wyświetlacza, pozwalające na eksperymenty z różnymi rozmiarami ekranów.

Wszelkie szczegóły techniczne można znaleźć tu.

Więcej informacji: Soyter Sp. z o.o., Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.