[KURS PLC, CZĘŚĆ 2] Sterowniki SIMATIC S7-1200 (CPU1211C) – konfiguracja PLC

>> Uwaga! Lista wszystkich opublikowanych odcinków kursu jest dostępna pod adresem.

 

W tym odcinku kursu programowania PLC (bazujemy na sterowniku SIMATIC S7-1200) pokażę jak w prosty sposób bez tworzenia projektu dowiedzieć się kilku ważnych informacji o sterowniku, który leży na Twoim biurku. Jeżeli masz zupełnie nowy sterownik, to dowiesz się, jak przeprowadzić pierwszą konfigurację.

Zestaw startowy do kursu programowania SIMATIC S7-1200

Sklep KAMAMI.pl przygotował specjalną ofertę dla osób zainteresowanych poznaniem w praktyce możliwości sterowników SIMATIC S7-1200 oraz podstaw ich programowania. W ramach tej oferty dostępny jest zestaw startowy o nazwie Siemens SIMATIC S7-1200 PROMO w promocyjnej cenie (659 PLN brutto). Składa się on z następujących elementów:

  • sterownika SIMATIC S7-1200 (CPU1211C, 6ES7211-1AE40-0XB0),
  • przełącznika SIRIUS ACT NO+NC zintegrowanego z LED (3SU1031-3BB61-0AK0, 3SU1500-0AA10-0AA0, 3SU1400-1AA10-1BA0, 3SU1400-1AA10-1CA0, 3SU1401-1BB60-1AA0),
  • oprogramowania w wersji eval.

 

Konfiguracja karty sieciowej

W celu połączenia się i zaprogramowania sterownika Twój komputer musi być w tej samej sieci (adres IP znajdujący się w tej samej puli adresów).

Konfiguracja komputera PC polega tylko na ustawieniu stałego adresu IP, co można zrobić przechodząc do panelu sterowania. W Windows 7 wybieramy Centrum sieci i udostępnienia a następnie Zmień ustawienia karty sieciowej. Klikamy prawym przyciskiem myszy i wybieramy Właściwości. W pojawiającym się oknie wybieramy z listy Protokół internetowy w wersji 4 (TCP/IPv4) i klikamy na przycisk Właściwości. Następnie wybieramy Użyj następującego adresu IP:. Uzupełniamy następująco:

  • adres IP: 192.168.0.100,
  • maska podsieci: 255.255.255.0.

Zatwierdzamy zmiany klikając przycisk OK. Wybrany adres IP jest standardowo rozpoznawany jako sieć prywatna, która nie jest dostępna w Internecie.

Podłączenie elektryczne

Sterownik powinien być podłączony pod zasilanie 24 VDC. W takim razie będzie potrzebny zasilacz. Można wykorzystać zasilacz PS1207 o numerze zamówienia 6EP 1332-1SH71. Oczywiście można także zasilić sterownik z zasilacza laboratoryjnego.

Opiszę podłączenie zasilania na przykładzie zasilacza PS1207. Schemat podłączenia przedstawiono na rysunku poniżej.

Na początku podłączmy zasilanie 24 VDC. Potrzebny będzie jeden przewód czerwony oraz jeden niebieski (ewentualnie czarny). Przewodem czerwonym podłączamy dodatni biegun (potencjał) zasilania, czyli jeden koniec przewodu należy podłączyć do złącza L+ w zasilaczu, natomiast drugi koniec przewodu czerwonego do złącza L+ (pierwsze złącze z lewej strony patrząc z góry na sterownik) w sterowniku. Pozostał biegun ujemnego napięcie, który podłączymy niebieskim przewodem. Jeden koniec przewodu podłączamy do złącza M w zasilaczu PS1207, natomiast drugi koniec do złącza M + (drugie złącze z lewej strony patrząc z góry na sterownik) w sterowniku. Teraz należy podłączyć uziemienie do zasilacza oraz sterownika wykorzystując przewód żółto-zielony.

Do podłączenia napięcia sieci 230 VAC do zasilacza PS1207 możesz wykorzystać standardowy kabel od zasilacza komputerowego. Wystarczy obciąć złącze w kablu, które podłącza się do zasilacza komputerowego.

Dla zainteresowanych doskonaleniem programowania PLC Wydawnictwo BTC przygotowało książkę „Podstawy programowania sterowników SIMATIC S7-1200 w języku SCL”, której autorem jest autor naszego kursu, doświadczony projektant systemów automatyki – Tomasz Gilewski.

Po obcięciu złącza z przewodu komputerowego, zobaczysz trzy przewody – brązowy, niebieski i żółto-zielony. Te trzy przewody musisz podłączyć w następujący sposób do zasilacza PS1207:

  • brązowy – złącze L1,
  • niebieski – złącze N,
  • żółto-zielony – złącze PE (uziemienie).

Sprawdź teraz jeszcze raz, czy poprawnie podłączyłeś przewody. Jeżeli tak to podłącz wtyczkę kabla komputerowego do gniazdka w ścianie, aby podać napięcie 230 VAC do zasilacza.  Po podłączeniu na zasilaczu będzie widoczne świecenie zielonej diody LED sygnalizującej obecność 24 VDC na złączu wyjściowym zasilacza PS1207.

Pozostało podłączyć Twój komputer ze sterownikiem. Do tego celu będzie potrzebny kabel Ethernetowy prosty lub skrosowany. Przewód podłącz do złącz RJ-45 w sterowniku i komputerze. Przykładowe podłączenie przedstawiono na zdjęciu poniżej.

Wyszukiwanie urządzeń

Pomocnym narzędziem podczas rozpoczynania pracy z nieznanym sterownikiem PLC jest zakładka Online access, która jest dostępna w drzewie projektu już nawet po samym uruchomieniu środowiska. Po rozwinięciu tej gałęzi pojawia się lista dostępnych interfejsów w naszym komputerze. Rozpoczęcie poszukiwania polega na rozwinięcie interfejsu, do którego jest dołączony został sterownik lub cała sieć połączonych ze sobą urządzeń. Wówczas pojawi nam się Update accessible devices, co przedstawia poniższy rysunek.

O autorze