Cyberiada 3 – Interaktywny Festiwal Robotów

13 listopada 2015 roku o godzinie 12:00 w warszawskim Muzeum Techniki i Przemysłu NOT w Pałacu Kultury i Nauki rozpocznie się trzecia edycja Festiwalu Robotów: Cyberiada. Podczas Festiwalu zostaną zaprezentowane roboty latające, pływające, jeżdżące i kroczące, edukacyjne, medyczne i przemysłowe.

Pierwszy weekend Festiwalu (14-15 listopada) zdominują drony. Będzie można obejrzeć konstrukcje Aero Team ILK z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej a także pokazy przygotowane przez Międzywydziałowe Koło Naukowe High Flyers z Politechniki Śląskiej. Przez cały czas Festiwalu będę też obecne drony m.in. Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A., Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych czy wygrywające międzynarodowe zawody bezzałogowce SAE Aerodesign z Politechniki Warszawskiej.

Swoje projekty i konstrukcje zaprezentują studenckie koła naukowe oraz liczni wystawcy związani z technologią druku trójwymiarowego.

Pośród licznych atrakcji Festiwalu wyróżniać się będą: imponujących rozmiarów bezzałogowy pojazd ratowniczy Florian, roboty medyczne wykorzystywane m.in. przy operacjach kardiochirurgicznych, a także roboty i podzespoły z Wojskowej Akademii Technicznej.

Dla dzieci i młodzieży dostępne będą w weekendy warsztaty z budowy robotów oraz druku 3D, a także stanowiska gier wideo o tematyce związanej z robotami. W czasie Festiwalu trwać będzie również konkurs na projekt pomnika robota „Robbo” – bohatera legendarnej gry komputerowej z czasów 8-bitowego Atari.

17 listopada od 14.00 do 16.00 odbędzie się krótka konferencja naukowa poświęcona historii, teraźniejszości i perspektywom rozwoju robotyki oraz zagadnieniom sztucznej inteligencji.

Drugi weekend Festiwalu (21-22 listopada) to czas robotów podwodnych: CyberRyby, Śledzika i KH-100.

W niedzielę 22 listopada można kibicować zawodnikom i ich mechanicznym podopiecznym, biorącym udział w młodzieżowych ogólnopolskich zawodach robotów klasy Analogowy Line Follower oraz LEGO Line Follower.

W trakcie Cyberiady 2015 będą przeprowadzone warsztaty z robotyki oraz druku 3D przeznaczone dla dzieci od 7 roku życia. Udział w tych zajęciach jest płatny: 8 PLN od osoby (poza biletem na warsztaty obowiązuje również bilet wstępu do Muzeum).

Organizatorem Festiwalu jest Muzeum Techniki i Przemysłu NOT.

www.cyberiada.mtip.pl

O autorze