Aktywny czujnik odległości i obecności obiektów

Dzięki wykorzystaniu techniki triangulacji i aktywnemu przeczesywaniu obszaru działania, nowe czujniki z serii SNX firmy NiCeRa są w stanie bardzo dokładnie stwierdzać fakt pojawienia się lub zniknięcia obiektu.

Zastosowanie triangulacji promieni podczerwonych, która służy także do pomiaru odległości obiektu, sprawia, że czujniki mogą sobie lepiej poradzić z różnymi kolorami obiektów oraz ich nieznacznymi ruchami. Dzięki temu świetnie sprawdzą się przy wykrywaniu obecności ludzkiej w obszarze swojego działania. Są w stanie rozpoznać między innymi to czy ktoś usiadł na krześle i odróżniają przy tym oparcie krzesła od siedzącej osoby. Może to być bardzo przydatna cecha przy aktywacji lub dezaktywacji urządzeń elektrycznych: maszyn z napojami, stanowisk komputerowych, oświetlenia pomieszczeń, wind, bankomatów itd.

Seria SNX składa się z pięciu urządzeń. Trzy z nich służą do wykrywania obiektów znajdujących się w odległości od 50 cm do 2 m od czujnika. Różnią się one kształtem, ale żadne z nich nie przekracza 7 cm w najszerszym miejscu. Kolejne dwa urządzenia służą do detekcji obiektów w odległości od 10 cm do 40 cm (SN5-0186) lub od 40 cm do 1 m (SN5-0187).

Opcjonalnie, japoński producent oferuje także wyposażenie swoich urządzeń w dodatkowy czujnik światła.

Więcej informacji: Soyter Sp. z o.o., Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.

O autorze